HEEMSCHUT 83 springende vleugels be grensd, heeft tot achter grond de kunstige barokke hoofdingang met ovaal bovenlicht. De kroonlijst, met driehoekig fronton, draagt het alliantiewapen der HOENSBROECK's en wordt: bekroond door een uurwerk; onder het wapen is een spreuk daar aan gebracht naar aanleiding van blikseminslag in de achttiende eeuw, waar door het kasteel ernstig beschadigd werd den Heer smeekende het hemelvuur verre te hou den. Zij luidtDoMlne hlnC fVlgVra QVaeso, repeLLas. (Heer, ik bid U, verdrijf de bliksem schichten van hier) en verbergt een chronogram waarvan de oplossing het jaartal 1767 geeft. De torens aan de vier hoeken rijzen vierkant uit de slotgrachten omhoog, tellen evenals het geheele kasteel twee verdiepingen en bezitten bovendien een kelderverdieping. Boven de tandlijst gaan zij geleidelijk in een achthoekigen vorm over en worden bekroond door een sierlijken klokvormigen top; eenzelfde klokvormige spits bevindt zich op het bijgebouw recht tegenover het kasteel. Dezelfde nobele waardigheid die het buitenaanzicht kenmerkt vindt men in de binneninrichting, minder massief en bevalliger, terug. Een ruim trappenhuis waarin antieke meubelen met smaak zóó geplaatst zijn, dat zij de groote lijnen niet verstoren, getuigt van de pracht waarmede men in de zeventiende en achttiende eeuw wist te bouwen. Een breede dubbele trap met gebeeldhouwde leuningen voert naar de bovenverdieping, twee groote antieke kisten flankeeren de beide opgangen. Het indrukwekkendst van alles is echter de groote zaal. Deze toch is met haar ruim invallend licht, met haar schitterende lambrizeering en een schat van kostbare meubelen, een juweel. Trouwens de geheele inrichting van het kasteel met al zijn grootere en kleinere zalen, legt de getuigenis af van de liefdevolle toewijding der huidige grafelijke familie WOLFF METTERNICH, die kosten noch moeite ontzag om de voorvaderlijke burcht als monument in eere te houden en er nochtans in slaagde op kunstzinnige wijze het overoude aan de strengere eischen van een comfortabele bewoonbaarheid aan te passen. Voeg aan deze voorname woonstede toe een heerlijke omgeving van bosschen, tuinen en parken naar Franschen smaak uit de LODEWIJK XI V-periode aangelegd, de schitterende kweekerijen en de beroemde stoeterij van Shetlandsche ponnies en men ziet zich geplaatst voor een indrukwekkend monumentaal geheel, waarvan men de evenknie in zeer wijden omtrek nog zou moeten zoeken. de Haan. Kasteel Hillenraad Swalmen, gebouwd einde XVIe begin XVHe eeuw. Fronton met allianciewapen Hoensbroeck

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 13