gewisseld door eenige groepen vaste planten. Als achtergrond een haag voor afsluiting en windkeering. Voor het gras moet de grond ca. 30 c.M. diep gespit worden, voor de beplanting minimum 60 c.M. Wat de grondverbetering aangaat, dient met het volgende rekening te worden gehouden. Aan zwaren grond (b.v. kleigrond) moet zand en turfmolm worden toegevoegd, aan lichten grond, klei, koemest of andere humusrijke stoffen. Voor den aanleg van grasbanden of een gazon kunnen wij van graszaad of graszoden gebruik maken. Graszoden geven vlug een goede grasmat en kunnen het geheele jaar door gelegd worden. Dunne graszoden van kleigrond zijn het meest aan te bevelen. Men legt de zoden goed aangesloten in verband, klopt ze stevig vast en dekt ze af met een dun laagje aarde. Het geheel moet regelmatig vochtig worden gehouden. Een grasveld van graszoden is in den aanvang duurder den zaad, in de eerste plaats door den aanleg en vervolgens door de hoogere kosten van onderhoud (wieden). Graszaad geeft echter een fijnere grasmat. Men moet vooral bij een betrouwbaar adres het zaad bestellen en daarbij opgeven voor welke grondsoort en ligging (schaduw) het moet dienen. De zaaitijd is van half Maart tot half September, de beste tijd is echter Maart-April en Augustus-September, daar dan de'vochtigheidstoestand van den grond over het algemeen het gunstigst is. Het zaad moet worden afgedekt met een dun laagje teelaarde en regelmatig worden gerold en vochtig worden gehouden. Benoodigd is 3 a 4 Kg. per are. Zooals wij hierboven reeds opmerkten, moet men de beplanting bij de omgeving aanpassen. In een polderlandschap zal het aanwenden van sparren, berken en dennen onnatuurlijk aandoen. Omgekeerd passen wilgen, elzen, populieren niet op heidegrond. In de streek langs onze duinen zullen alleen die planten voldoening geven, welke bestand zijn tegen den zeewind, zooals de Zoutstruik (Halimodendron), Olijwilg, Meidoorn, Duinroos, Gaspeldoorn, e a. Welk een verheugenis, de strijd tegen ontsiering uit eigen gelederen. Daar kunnen de verzekeringmaatschappijen een voorbeeld aan nemen. Hetzelfde bedrijf wint in fnsch- en netheid door den aanleg van een eenvoudigen aanplant en verwijdering van reclame

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 9