64 HEEMSCHUT SCHOONHEID VAN HET DORP Onderstaande inleiding hield de heer J. R. KONING in de dezer dagen gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur, in welke vergaderingen steeds de nieuwe vraagstukken worden' voorbereid. Vele tochten door ons vaderland brachten ons langs of door de mooiste dorpen. Namen we tijd om werkelijk eens even rustig te aanschouwen, dan was er in menig dorp veel gespaard gebleven; maar daarentegen was er veel door gebrek aan Heemkennis afgebroken of bedorven of vervangen door iets moderns, dat niets was. De groote autowegen, die buiten de dorpen loopen, geven velen dorpen hun vroegere rust weer. Wanneer wij nadenken over al dat afbreken van schoonheid, waarvoor wij veel mismaakts terug ontvangen, dan gaat men er toe over oorlogstermen te gebruiken zooals barbaren, verwoesters, vandalen, gelijkmakers, kortom we staan soms midden op het slagveld - en voelen" ons als het zwaar getroffen menschenkind, dat nooit begreep en ook nooit begrijpen zal waarom oorlog, waarvoor vechten, waarvoor verwoesten noodig is. Wanneer een ieder diep doordrongen was van de vredelievende Heemschutgedachte, wanneer een ieder het erfdeel van onze voorouders waardeerde en met oprechte piëteit beschouwde, dan zouden betere gedachten zich ontwikkelen en dan zou men niet bij vreemden gaan verwoesten en vertrappen, wat voorouders van anderen hadden gebouwd. Ik zou U echter over het dorp spreken en dan komen naar voren de vredelievende gedachten, die als een sfeer onder de oude lindeboomen van den dorpsbrink zweven. Gij zijt niet geboren in het dorp, maar gij kent de landelijke stemming en gij kent de waardigheid, die van vele onzer dorpsvrienden uitgaat. Hun dorp is hun trots, de notabelen zijn goed gezeten burgers, de handelaren zijn ijverige menschen, de smeden, de timmerlieden, de metselaars zijn kundige vaklieden en daarboven staat een waardig dorpsbestuur. Het klinkt als een verhaaltje uit de oude tijden. Maar bij een verhaaltje hoort ook een stemming en juist die stemming van het dorp is dikwijls verdwenen, wanneer de dorpsschoonheid is verwoest door hen, die de charme van hun oude dorp niet verstonden. Wat die schoonheden zijn, hoef ik U allen Heemschutters niet te vertellen. Iedere streek, ieder gewest, ieder dorp, heeft zijn bijzonderheden. Ik wil li een opsomming geven van wat bij het vraagstuk, „het bewaren van de schoonheden van het dorp" naar voren komt. De oude gevels, waar geen bepleistering noodig is. De oude pompen en banken, die niet door kleurige benzinepompen vervangen moeten worden. De vervanging van oude boomen op den brink. Oude tuinen, pleinen en de beplanting om de kerk en op het kerkhof. De beplanting van wegen en toegangswegen naar het dorp, zij moeten in overeenstemming zijn met het landschap. Het dorp moet als -vergroeid met de omgeving in het land geplaatst zijn. De muziektent, geen zonderling bouwsel op een oud kerkplein. De kleur, we denken aan de bijzondere combinatie zooals -van Staphorst. De uithangborden, wat kan hierin geen geest en smaak

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 6