HEEMSCHUT 63 hebben gemaakt dat de automobilist wel nijpende benzinedorst moet hebben om daar aan te leggen. Hekken, boomen, vensters zijn signaalrood geverfd, ja er zijn er die 't heele pannendak aldus rood besmeerden. Nu echter is 't zoover als 't komen moest om een keering te verwachten. En die is gekomen. Uit eigen gelederen. In dit nummer vindt men een mededeeling uit Shell, de benzinekrant, die wel niet rood doch geel is, een soort geel waarmede men ook ^nagenoeg alles bederven kan. Onze verontschuldiging voor de toepassing van de redactioneele schaar en onzen dank voor den inhoud van het opstel, dat getuigt van oprechte medewerking in den strijd tegen ontsieringen. Met de molens is het nog altijd een onvermoeiden strijd. Op 't eene oogenblik krijgt men den indruk dat het pleit gewonnen is, op "t andere dat dit nog lang 't geval niet is. Welk een droefenis te zien hoe in 't gewest van de Schermer de eene watermolen na den andere verdwijnt als gevolg van een besluit van eenige jaren geleden om de polders electrisch te bemalen. De tijd zal leeren' wat op den duur goedkooper en beter is. Daarentegen was een vreugdevol gebeuren dat te Sluis in Zeeuwsch Vlaanderen de oude korenmolen De Brak na eene deugdelijke herstelling en verbetering weder in gebruik gesteld werd. De molen „De Sandhaes" te Santpoort, een kloeke korenmolen wordt ook hersteld, na een onvermoeid werken van voornamelijk inwonenden. Nu is aan de beurt de korenmolen van Garderen, bij vele Nederlanders door hun zomerreisjes op de Veluwe bekend. De verzoeken om bijdragen zijn allerwege verzonden; adres van den penningmeester J. WESTRIK, Burgemeester van Barneveld te Voorthuizen, Giro 30 22 6. Zoo is er altijd iets bezig, alom door geheel het land. Dat blijkt zoo duidelijk in dit jaargetijde wanneer alle vereenigingen, commissiën en Landschappen hun jaar vergaderingen houden en hun jaarverslagen zenden. In hun veelheid zijn zij tot een eenheid, de strijd tot het behoud en de herstelling der schoonheid van Nederland. Toen 25 jaar geleden via den Bond Heemschut de eerste Provinciale verordening tegen ontsierende reclame in Noord-Holland tot stand kwam was dat een nieuwtje. Nu hebben alle provinciën een verordening en mogen alleen nog maar reclame borden aangebracht worden in de bebouwde kommen van Gemeenten die geen reclameverordening hebben. Hiervan wordt door verzekeringmaatschappijen op onbeleefde wijze misbruik gemaakt. Immers zij vooral maken het noodig in elke Gemeente een verordening te maken met de kosten van toezicht daaraan verbonden. Toen 25 jaar geleden de Bond Heemschut den strijd aanbond tegen ontsierende bebouwing, ontmoette dit allerwege verzet wegens beperking van vrijheid. Ook kwam verzet uit een kring waaruit men het niet verwachten zou: de architecten. Zij dachten dat hun belangen geschaad werden door kosteloos verbeteren van bouwplannen. Ook ten deze zijn de meeningen veranderd. Elke provincie heeft nu een schoonheidscommissie en er zijn er bij die alleen in hun gewest meer doen dan Heemschut over het geheele land wist te bereiken, 500 bouwplannen per jaar. Met elkaar verhinderen zij de totstandkoming van eenige duizenden misbaksels per jaar in Nederland. Secr. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 5