62 HEEMSCHUT moeten derhalve de statuten, al of niet herzien, vernieuwd worden, anders zou de Bond Heemschut na dien datum niet meer bestaan. Het Huishoudelijk Reglement moet herzien worden door enkele kleinigheden in de redactie die wijziging behoeven en wegens de reglem'ênteering der commissiën. Tot een der merkwaardige archief stukken van den Bond Heemschut behoort het origineel van de Statuten met Huishoudelijk Reglement, een keurig handschrift, door A. W. WEISSMAN met de veder op papier gebracht. Heemschut heeft van oudsher correspondenten gehad. Daarvan bemerkt men, behoudens enkele uitzonderingen, niets. Daarentegen is er een leger onaangestelde berichtgevers, een soort onbezoldigde Rijksveldwachters der schoonheid, personen die uit zichzelf naar voren komen en op de meest verscheiden plaatsen in Nederland helpen strijden voor het behoud der schoonheid en voor afwering van ontsieringen. Deze berichtgevers zijn voor Heemschut niet hoog genoeg te waardeeren. Niettemin leert de ervaring dat niet op een klacht of bericht moet worden ingegaan zonder onderzoek ter plaatse, oordeel van den Burgemeester of dergelijke. Want er zijn ook berichtgevers men leert ze geleidelijk kennen die half ingelicht een rookwolkje opblazen tot een donderwolk, een klein gerucht tot een donderslag, daarbij geleid door goede bedoelingen, die echter niet alom gewaardeerd worden. Zoo komen er uit de Waterlandsche stedekes, Monnickendam en Edam bij herhaling zoodanige klachten die na onderzoek ter plaatse en bespreking met het Gemeente bestuur eindigen met een lof- en dankbrief aan de kleinstedelijke overheid inplaats van tot een openbaar protest. Als een begin tot het streven om de schoonheid der dorpen te behouden en te herstellen gold een bezoek aan Oirschot. Daar is een prachtig ruim Brabantsch dorpsplein, in onregelmatigen vorm, ontstaan aan de samenkomst van wegen. Daar is een majestueuze kerk en een raadhuis dat na de onderhanden zijnde restauratie een monumentaal bouwwerk beloofd te worden, benevens fraaie hooge boomen, geschoren linden en een kring van dergelijke linden rondom de muziektent. Zooals de gebouwen leden door achteloosheid en onbegrepen schoonheidsbederf, zoo leed het plein met de boomen door gebrek aan onderhoud. Ons bestuurslid de Heer KONING gaf ter plaatse raad boe met de boomen en andere beplanting het best gehandeld kan worden. Het is merkwaardig op te merken hoe alom de belang stelling voor dergelijke zaken ontwaakt. Over den ouden gevel te Deventer die afgebroken werd, is in het vorig nummer een verzuchting gelaten. Als een zure pil kwam nog iets achteraf. Den dag nadat het blad afgedrukt was kwam ons in handen afschrift van een brief van het Ministerie O. K. W. waarin op raad van Monumentenzorg een bedrag beschikbaar gesteld werd voor herstelling. Ook al moge dit bedrag kleiner zijn dan wat wellicht benoodigd was om iets goeds te bereiken, dan blijkt toch hieruit dat van Hoogerhand belangstelling en medewerking bestond voor behoud en restauratie en biedt het nog meer verwondering dat de Gothische gevel verdwenen is. De Commissie W.I.L. is steeds bezig met alles wat den weg betreft, waarbij de leelijke benzinestations. Daar zijn erbij die hun nederzetting zoo geweldig leelijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 4