HEEMSCHUT 55 HEEMKUNDETENTOONSTELLING De vroegere „Commissie tot bevordering van de Heemschutgedachte onder de Jeugd" heeft haar naam veranderd. Men heeft bedacht dat om het Heem te schutten men eerst moet weten wat het Heem omvat en zoo kwam men tot Heemkunde. Wel wat verwarrend voor de buitenwacht, doch goed bedoeld. Deze Commissie gaat in Den Haag een tentoonstelling houden die bedoeld is voor de Jeugd onder geleide, doch ook voor groote menschen geen kwaad kan. In het Haagsche Gemeentemuseum zijn zes zalen beschikbaar gesteld. De in voorbereiding zijnde tentoonstelling'zal in een gevarieerd beeld en in haar catalogus ook in woord, volkomen duidelijk maken wat de Heemkunde is en wat het beoogt. Dit is, kort gezegd, het bevorderen van de kennis van stad en land en daardoor versterking der belangstelling opdat hieruit weer zal voortkomen verhoogde zorg voor het behoud van de schoonheid welke ons land op dit gebied bezit. In den titel der tentoonstelling „Waar Wonen Wij?" ligt haar doel besloten, een indruk te geven van de karakteristieke schoonheid onzer oude stadskernen, van het zuiver Nederlandsche beeld der moderne uitbreidingen, van het typische polder en duinlandschap. Het eigen land is nog altijd te weinig geëerd door zijn bewoners en dat gebrek aan belangstelling komt in hoofdzaak voort uit een tekort aan kennis. Wij weten voor het overgroote deel nog niet waar wij wonen. En dat wil nu deze tentoonstelling ophelderen. Zij zal daarnaar streven door het samenbrengen, in een zooveel mogelijk geschakeerde opstelling, van de meest kenmerkende specimina van landschaps- en stedeschoon. Wat de natuur er wrocht en de mensch er tot stand bracht; wat de „eeuwen bouwden" en het heden conserveerde; wat verbeterd en gered werd en wat in den voortgang van techniek en verkeer moet worden bewaard, zal men hier onder de aandacht der bezoekers brengen. De voornaamste instellingen en vereenigingen geven haar medewerking aan de organisatie der tentoonstelling: de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, de Vereeniging „Hendrick de Keyser", de Commissie „De Weg in het Landschap", de Stichting „Het Geldersch Landschap", de Vereeniging „Het Nederl. Openlucht-Museum", de Ned. Heide maatschappij, de K.N.A.C., de A.N.W.B. en enkele particulieren. Een zestal zalen van het Gemeente-Museum zullen voor de tentoonstelling worden ingericht, in elk waarvan een bepaald onderdeel zijn plaats zal krijgen. De indeeling en groepeering zijn als volgt gedacht: een historische afdeeling, waarin een groote maquette zal worden opgenomen van het Binnenhof en zijn naaste omgeving, zooals dit er ongeveer 150 jaar geleden uitzag een afdeeling, waarin de fraaie wandelingen om de residentie zijn aangegeven in afbeelding en beschrijving, zal de volgende zaal vullen. Daarna maakt het polderlandschap zijn opwachting, o.a. in een model van een bemalingssysteem met'behulp van windmolens; daarvoor is als voorbeeld de Driemanspolder onder Leidschendam gekozen. Bovendien komt hier de „jaarcyclus" van het bosch. Aan het duinlandschap wordt een afzonderlijke zaal gewijd en even eens aan het werk van de verschillende vereenigingen. De belangrijke inzending van den Dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting in de residentie neemt, met é'en uitstalli'ng va'n hetgeen dê jeugdorganisaties doen op het gebied der natuur^ bescherming, de laatste zaal in beslag. Ten slotte wordt in een belendend vertrek een toepasselijke expositie irigericht van schilderijen, teekeningen en etsen, betrekking hebbende op natuur- en stedeschoon. De tentoonstelling zal gehouden worden van 18 Mei tot en met 16 Juli.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 9