54 HEEMSCHUT beschikking te krijgen over een volledig overzicht van alle natuurterreinen, groot en klein, welke gespaard moeten blijven of om wetenschappelijke-of om aesthetische redenen. De Natuur Historische Vereeniging nam het initiatief. De activiteit gaat nu uit van dé Contact-Commissie inzake Natuurbescherming. Met het oog op den arbeid van de Commissie-wetsontwerp-Natuurbescherming, die tevens tot taak heeft om met het oog op de uitvoering van het rapport-Westhoff bijzonder acht te slaan op het behoud van het natuurschoon, is zoo'n overzicht, een natuurmonu- mentenlijst, zeer nuttig. Er wordt thans met spoed aan de samenstelling van een urgentie-program gewerkt, al is reeds veel gereed door de inventarisatie van het Staatsboschbeheer en door den arbeid van de Commissie voor Vegetatieonderzoek in Nederland. Bovendien verdient aandacht het initiatief van Het Zuid-Hollandsch Landschap om uitkijkposten aan te stellen die onmiddellijk de bevoegde instanties waarschuwen zoodra er iets dreigt verloren te gaan. Laat ons hopen dat het noodige materiaal en vooral de noodige menschen aanwezig zijn wanneer de Natuurbeschermingswet in werking zal treden. F. KOSTER. HET ZWIN BEHOUDEN Het Zwin, de moerassige kuststrook van Zeeuwsch-Vlaanderen en op Belgisch gebied, bleef behouden tot veler vreugde. De Nederlandsche pers wijdde hieraan uitvoerige opstellen, alle vol vreugde meldende wat geschiedde, doch wel wat veel de eer opeischende voor Nederland. Dit gaf den Heer Mr. P. G. VAN TlENHOVEN aanleiding in de pers een mededeeling te plaatsen die men zou kunnen noemen: eere wien eere toekomt: De mededeeling luidt: Met belangstelling lazen wij in uw blad het artikel over het behoud van het Zwin en het verheugt ons, dat door internationale'samenwerking dit nat uurmonument werd behouden. Wij mogen U echter wel wijzen op een onjuistheid, aangezien niet „Nederland het voorbeeld heeft gegeven", doch van Belgische zijde, in het bijzonder door Graaf LIPPENS, die met zijn familie eigenaar is van de, terreinen om en bij Zoute, de stoot werd gegeven tot behoud van dit belangrijke, ongerepte natuurterrein. Immers, door de familie LIPPENS werd op 23 Februari 1938 een „Association sans but lucratif", genaamd Het Zwin, opgericht, welke ten doel heeft,om het Zwin te behouden door de studie en de bescherming van de flora en'fauna van de duinen der Belgische kuststreek. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en ondergeteekende werden uitgenoodigd in het bestuur der stichting zitting te nemen. Het Zwin op Belgisch gebied is 200 H.A. groot en sluit aan bij de 30 H.A. op Nederlandsch grpndgebied g.elegen. Na ?de oplichting der Belgische stichting heeft het beheer dezer stichting zich gewend tot de Neder landsche Regeering met het verzoek het deel van het Zwin, op Nederlandsch grondgebied gelegen, eveneens tot natuurmonument te bestemmen, hetgeen geschied is door verhuring van dit terrein aan de Stichting „Het Zeeuwsche Landschap". De eer van het behoud van het Zwin komt echter niet aan Nederland toe, doch België gaf het voorbeeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 8