HEEMSCHUT 53 Intusschen is de toepassing van dit beginsel allesbehalve eenvoudigBekend is dat in werkverschaffing ook tal van kleine terreinen ontgonnen worden, de werkver schaffing voor particulieren. Het aantal objecten loopt in de honderden, in de duizenden zelfs. Tal. van deze terreintjes behooren tot het bekoorlijk landschaps- schoon en sommige zijn ook als bosch of heide, ven of veen wetenschappelijk van belang. Het is bij de tegenwoordige samenstelling der Commissie, onmogelijk dat de heeren al deze objecten nagaan, zij hebben daarvoor uiteraard geen gelegenheid. Wij vernemen nu dat reeds sinds eenigen tijd in die gebieden waar houtvesterijen van het Staatsboschbeheer gevestigd zijn de houtvesters van dezen Dienst advies verstrekken. Inderdaad een oplossing. Wij nemen aan dat ook ambtenaren van de Heidemaatschappij in dit opzicht niet achterblijven. Stellig is dit moeilijk werk aangezien er zoo veel gegadigden zijn en het is moeilijk om den een uit te sluiten van de mogelijkheid tot ontginning van zijn perceel, en den ander wel tegemoet te komen. Ontegenzeggelijk is door deze werkverschaffing dan ook veel schoonheid verloren gegaan. Bij deze landschapsbescherming voelt men steeds meer de noodzaak van deskundige voorlichting, dus van de voorlichting van landschapsarchitecten. Bij allen goeden wil van de cultuurtechnici voor het behoud van de landschappelijke schoonheid van groote gebieden waar werkverschaffing plaats vindt en vooral daar waar het toerisme een groot belang vertegenwoordigt is deskundigheid, zijn speciale architectonische en aesthetische bekwaamheden noodig. Uit betrouwbare bron vernemen wij thans dat het inderdaad de bedoeling is om zich bij de werkverschaffing van deskundige hulp te verzekeren. Nu vele duizenden hectaren van het schoone Nederland-in cultuurgronden zullen worden „omgezet" is niet alleen behoud van wetenschappelijk belangrijke natuur noodzakelijk (waar voor de Commissie-Weevers adviseert) doch tevens moet de schoonheid van het landschap worden gespaard, zoo mogelijk verhoogd. De vormgeving van dit nieuwe land dat een synthese dient te zijn van natuur en cultuur, moet aan deskundige krachten worden overgelaten, natuurlijk vöör dat de plannen worden vastgesteld. „Landschaftsgestalten" zijn noodig. Deze deskundigen vindt men ook in Amerika en in Duitschland, o.a. bij den aanleg van wegen Wij hebben nu redén om aan te nemen dat in verband met de werkverschaffing niet alleen de Commissie-Weevers zal worden uitgebreid doch dat er tevens des kundige krachten op het gebied der landschapsarchitectuur aan den technischen dienst zullen worden verbonden. Deze beoordeelen de objecten in al hun veelzijdigheid, dus niet uitsluitend aesthetisch. Het gaat om het behoud van gaaf geheel waarbij ook de belangen van wetenschap, recreatie, jacht enz. niet worden verwaarloosd. Ook in nieuw gewonnen land.^zooals de IJselmeerpolders kunnen deze deskundigen nuttig werk verrichten evenals bij de uitvoering van alle andere cultuurtechnische werken die het landschapskarakter ingrijpend veranderen. Wij mogen aannemen dat de normen voor deze landschapsbescherming in de komende Natuurbeschermings wet zullen worden opgenomen. In elk geval is er in de practijk al het een en ander bereikt, hoe zeer dit werk dan ook voor uitbreiding vatbaar is. Van de zijde der particuliere organisaties zit men natuurlijk niet stil. Men is thans doende om de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 7