52 HEEMSCHUT LANDSCHAPSBESCHERMING IN DE PRACTIJK Wij zijn op den goeden weg De door den heer H. CLEYNDERT Azn. voor de Jaarvergadering van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten gehouden rede over het behoud en de be scherming van het landschap was om zoo te zeggen een volledig program dat, uitgevoerd wordende, de zekerheid kan bieden van een redelijke behartiging der schoonheidswaarden bij de uitvoering der groote cultuurtechnische werken in werk verschaffing. Wij zullen op dit program niet terugkomen aangezien ook wij zelf reeds enkele malen in dien geest schreven, maar toch kan het nuttig zijn om nog eens naar voren te doen komen in hoeverre het zoo met nadruk aanbevolen overleg tusschen cultuurtechnici en natuurbeschermers reeds plaats heeft. Men kan dit overleg thans moeilijk meer een wassen neus noemen. Was het aanvankelijk beperkt tot de terreinen welke door het Staatsboschbeheer zijn aangekocht voor ontginning en bebossching, overigens een zeer succesvol overleg en voorts tot het contact tusschen de betrokken partijen in enkele provincies, zonder eenig voorschrift daartoe, de aandrang van de talrijke organi saties op het gebied van natuurbescherming, wetenschap en toerisme heeft er toe geleid dat de Ministerraad een besluit nam om de Commissie van biologische deskundigen die aan het Staatsboschbeheer advies uitbrengt, tevens aan te wijzen als orgaan van advies met betrekking tot de door of vanwege de departementen van financiën, waterstaat en sociale zaken te ondernemen werken. Let wel, deze departementen zijn niet verplicht om advies te brengen maar zij kunnen toch deze hulp inroepen. Men kan niet zeggen dat er overvloedig gebruik van de diensten dezer Commissie wordt gemaakt, behalve dan door Sociale Zaken, de werkverschaffing Aangezien de Cultuurtechnische Dienst de werkverschaffingsobjecten te beoordeelen k'rijgt bestaat er dus vooral contact tusschen dezen Dienst en de Commissie-Weevers. In het werkverschaffingsreglement is nu de belangrijke bepaling opgenomen dat bij objecten waar natuurschoon bij betrokken is overleg moet worden gepleegd met instanties die tot oordeelen bevoegd zijn. Elk object komt dus in aanmerking voor een zorgvuldig onderzoek der verschillende belangen, al zou in vele gevallen dit overleg breeder kunnen zijn omdat de Commissie-Weevers uitsluitend óp het natuurwetenschappelijk belang der terreinen heeft te letten, niet dus op den factor recreatie of algemeene landschappelijke schoonheid. Het bestaande overleg heeft echter reeds nuttige resultaten opgeleverd en zal dat ook blijven doen. Daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. Een typisch voorbeeld van de nieuwe mentalitejt inzake cultuurtechniek en natuurbehoud is het sparen van de lange rij'van mooie braakmeertjes, den „plassenketting", langs de Zomérkade in de Eemnesser Polders, welke polders voor ruilverkaveling in aanmerking komen. Hier is waardevol natuurschoon behouden. Hier wordt dus hetzelfde beginsel toegepast als op de terreinen van het Staatsboschbeheer: sparen wat werkelijk uit een oogpunt van natuurbescherming van belang is. In andere ontginningen kwam dat tot dusver heel weinig voor, al heeft ook de Heidemaatschappij in dit opzicht iets kunnen doen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 6