HEEMSCHUT 39 DE NIEUWE HAVEN TE GOUDA De gracht, Nieuwe Haven genaamd, te Gouda wil men dempen. Heemschut en andere vereenigingen deden hun best dit te voorkomen. De zaak leek reeds ver loren. Temeer nu te Haarlem de Bakenessergracht behouden zal blijven zou demping te Gouda wel heel verkeerd zijn. Er is echter nog hoop. Het grachtencomplex van Gouda had oudtijds een dermate effectief spuiingssysteem, dat vervuiling niet voorkwam en grachtenstank in Gouda onbekend was. Tot in het begin van de 20ste eeuw kwamen „deskundigen" uit met stinkgrachten bedeelde gemeenten naar Gouda om het systeem te bewonderen. Regelmatig werden de grachten, zooals dat heette, geschuurd. Groepsgewijze en met forsche kracht werd er geschuurd en de bewoners langs de gracht, met het oog op hun, met de gracht verbonden rioleering, gewaarschuwd voor het met kracht binnendringen van het water in de huizen. Tot één van de spuigroepen behoorden de Nieuwe Haven en de Turfmarkt, met elkaar door kanalen onder de huizen verbonden, welke huizen tusschen de beide evenwijdige grachten zijn gelegen. Een klein deel van de Nieuwe Haven is in deze eeuw gedempt, waardoor aan één kant de verbinding met de Singel is ver broken. Ook het spuien van het grachtencomplex schijnt langzamerhand achterwege te zijn gebleven. Hierdoor en door de gedeeltelijke demping van de Nieuwe Haven schijnen de verbindingsspuikanalen met de Turfmarkt verstopt te zijn geraakt en is de Nieuwe Haven een stinkgracht geworden. De Minister heeft opdracht gegeven een onderzoek naar het interessante voormalige spuisysteem van Gouda in te stellen, de oorzaken van het verval, van dit systeem op te sporen en middelen tot herstel te beramen. Vermoedelijk zal bij weder invoering van het oude spuisysteem en het schoonmaken van de verbindingskanalen tusschen Turfmarkt en Nieuwe Haven en het herstellen van de verbinding met de Singel het stankargument al zijn stank verliezen. Laten wij hopen, dat herstel van het oude spuisysteem zal plaatsvinden en Gouda haar grachtencomplex verder ongeschonden zal kunnen behouden. Dan is verder aan te bevelen wat men te Amsterdam doet en te Haarlem gaat doenriolen maken, opdat het vuile water van de huisrioleeringen niet meer in de grachten vloeit. Dan komen net als in Amsterdam de wilde eenden in de grachten terug en ook de vischjes tot vreugde van de meeuwen die dan ook weer terugkomen. Riolen maken is mooie werkverschaffing Zoo is te Gouda nog niet alle moed verloren. De gracht, de Nieuwe Haven is er nog, de Minister heeft de zaak in handen en de Bakenessergracht te Haarlem is het voorbeeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 5