44 HEEMSCHUT tijd met zijn snelheid van beweging in de lucht en op den grond, met zijn radio, telefoon en telegraaf, rust eischt in de omgeving, waar men zich bevindt. Het lijdt dan ook geen 4 twijfel, dat dat bedrijf de meeste kans van slagen heeft in den strijd om het bestaan, welke aan een vakkundige behandeling van zijn klanten eenvoud en rust in het uiterlijk aanzien van het bedrijf paart!" Voor de benzine-stations moet daarom de eisch gelden „Weg met alle bonte kleuren! Weg met de overtollige luifels! Weg met alle overdadige reclameborden!" „Zorgt ervoor, dat Uw zaak en het materiaal buiten Uw zaak, reclame, enz. zoo min mogelijk landschap- en stedenschoon bederven. U verhoogt daarmede het aanzien van Uw eigen bedrijf en bewijst daarmede tevens een dienst aan het automobilisme in het algemeen!" Een dergelijk geluid bij een der grootste petroleum-maatschappijen ten zeerste waardeerende, mogen wij tevens de hoop uitspreken, dat zij hun wederverkoopers er eveneens toe zullen kunnen brengen, met de door hen gestelde welstands-eischen in alle opzichten rekening te houden. Tenslotte mogen wij nog iets opmerken over de door de Commissie „W.I.L." in het door haar tot de autoriteiten gerichte adres ter sprake gebrachte kleurnuances. Wij weten, dat de „kleur" alreeds vanouds een belangrijke factor in het geestelijk leven van ons volk is geweest. Bovenal in onze schilderkunst is dit tot uiting gekomen, doch ook in het algemeen is de Nederlander, vaak'veel meer dan hij het zelf beseft, gevoelig voor schoone kleuren, de prachtige, verzadigde kleuren van ons landschap, van onze echt Hollandsche atmosfeer houden niet op, de kleurgevoeligheid van ons volk te bestendigen en op peil te houden. Wij meenen ons volk dan ook een dienst te bewijzen door het op te wekken, strikt afwijzend te staan tegen de van over de grenzen komen de harde roode en gele kleuren, zooals die thans helaas overal in ons land worden gebruikt en die ons oog kwetsen, doordat zij vloeken met de zoo bijzondere atmosferische kleur- schakeeringen van ons Nederlandsche landschap. Maatstaf dienen voor ons te zijn het prachtige rood van onze oud-Nederlandsche primitieven, het geel en het blauw van de schilderijen van VERMEER, het groen van de landschapsschilders van onze Haagsche School. Handhaving van onze liefde voor de schoone kleur beteekent handhaving van onzen eigen Nederlandschen aard; méér dan bij de meeste andere volken is het voor óns volk óók zaak van innerlijke beschaving. H Cleyndert Azn., Secretaris ,,W. I. L."

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 10