HEEMSCHUT 29 WEGBEPL ANTING RAPPORT VAN DE COMMISSIE „WEGBEPLANTING", uitgebracht aan het Dagelijksch Bestuur der Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem In November 1935 kwam van de hand van Ir. G. A. OVERDYK1NK, Houtvester bij het Staatsboschbeheer en Lid van de Heemschut-Commissie De Weg in het Landschap, als extra-nummer van de Vereeniging Het Nederlandsche Wegencongres, uit De Weg in het Landschap. Die brochure richt zich tot allen, wie de schoonheid van ons land en in het bijzonder die van onze wegen ter harte gaat. Voor vele lezers was de inhoud van deze uitgave een openbaring. Velen werden getroffen te ervaren op hoe pijnlijke wijze het moderne verkeer door eischen van snelheid en ruimte'de wegen - maltraiteerde. „De Weg in het Landschap" beleefde reeds drie uitga\en. Door het verschijnen van Wegbeplanting uitgegeven door de Ned. Heide Mij. blijkt, dat men Nederland wakker wil houden voor de schoonheid van ons mooie land. Wegbeplanting is minder geïllustreerd dan De Weg in het Landschap. Gelukkig treffen we er toch weer de mooie photo's van OVERDYKINK in aan, beelden die zoo juist het karakter van weg en omgeving weergeven. De Commissie heeft de volgende indeeling gemaakt: I. Wegbeplanting in verband met wegtypen en landschapstypen, waarbij afzonderlijk worden behandeld: autosnelwegen; andere wegen, welke voor het doorgaand verkeer van belang zijn; wegen van geringere beteekenis voor het doorgaand verkeerland- en polderwegen (al dan niet verhard). II. Eischen, aan wegbeplanting te stellen in verband met de defensiebelangen. III. Keuze der te gebruiken boomen en struiken en de groepeering daarvan. IV. Aanleg en verzorging van wegbeplantingen. V. Bijzondere gevallen als wegverbreeding, overhoeken, opritten, taludbeplanting. VI. Samenvatting en conclusies. Ook dit rapport zal een succes worden. De onderwijl gestorven voorzitter der Ned. Heide Mij., Dr. H. J. LOVINK, installeerde op 9 Februari 1937 de Studie commissie voor wegbeplanting, bij welke gelegenheid hij o.m. zei: „Wij moeten tezamen ervoor zorgen, dat de roem van onze mooie lanen ook voor de toekomst verdiend blijft en dat zij een waardige aankleeding blijven van ons prachtig groeiend wegenstelsel." De Commissie, die het onderwerp in studie nam, was zoo veelzijdig mogelijk samengesteld uit alle instanties die bij het vraagstuk rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn. De Ned. Heide Mij. vraagt voor de wegbeplanting, die van zoo groote beteekenis is voor de schoonheid van ons land, onze aandacht. Het stemt tot dubbele vreugde, dat de Ned. Heide Mij., die zoo dikwijls het verwijt kreeg van mooi Nederland niet te sparen, met dit Rapport over Wegbeplanting zoo duidelijk aangeeft dat men ook door nieuwe schoonheid te scheppen het heem kan schutten. Schut uw heem. Bij de administratie van de Ned. Heide Mij. kunnen exemplaren tegen zending van f 0.80 verkregen worden. Wij bevelen U dit rapport warm aan. J. R. KONING.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 8