HEEMSCHUT 27 Warmond. Het uitbreidingsplan is nog steeds hangende met de overbekende poging tot bebouwing over de Hofleede. Heemschut adresseerde en er kwam een bemer king dat 't adres fout was, want daarin stond over de Leede en 't moest zijn over de Hofleede. Dat was ook een domme fout. Vooral omdat 't adresseeren op 'n abonnement ging gelijken. Doch in ieder geval bleek daaruit dat 't adres niet ongelezen gebleven was. Reeuwijksche plassen. Al vele jaren komt dit punt voor op de agenda der bestuurs vergaderingen. De pers heeft zich er uitvoerig mede bezig gehouden. Er is nu weder een nieuw comité tot behoud der Reeuwijksche plassen gesticht. Heemschut kon zich van vertegenwoordiging daarin niet onthouden. Kaasmarkt Alkmaar. Er kwam een verzoek voor een jaarlijksche bijdrage voor instandhouding van de Kaasmarkt te Alkmaar. Hoewel het zonde en jammer zou zijn wanneer de aloude kaasmarkt met wat daarbij behoort verdwijnen zou, gaat dit te ver voor Heemschut, vooral voor een steeds terugkeerende verplichting. Dit moet uitgaan van de plaats zelve, vooral omdat het bezoek van vreemdelingen door de merkwaardige kaasmarkt een jaarlijksche bijdrage van meer belang zal zijn. Culemborg. Het fraaie marktplein zal belangrijk in aantrekkelijkheid verhoogd worden door de voorgenomen restauratie zoowel van het oude. stadhuis als van den fraaien ouden toren, de Binnenpoort, dit laatste ondanks het adres van de V.V.V. aan den Gemeenteraad om dien toren, die nauwe poort, die sta-in-den-weg maar liever af te breken. Amsterdam. Drie groote vraagstukken. De wolkenkrabber aan de Weteringschans, de al of niet bebouwing van het open terrein aan den Dam en het nieuwe Stad huis. De wolkenkrabber komt er niet, dank zij den Minister O.K.W.anders was hij er wel gekomen. Omtrent het damterrein wrijven de meeningen langs elkaar. Ook hier zal een dergelijke inmenging van het Ministerie zijn ten opzichte van het Paleis als bij den wolkenkrabber ten, opzichte van het Rijksmuseum'. Dat gaat echter alleen om de hoogte, niet over het al of niet bebouwen. Dat zal de bevol king" van Amsterdam zelf moeten uitmaken. Heemschut's meening is: laat open tot er een goed plan voor den Dam is. En het Raadhuis. Welk een verschil met vele jaren geleden, prijsvragen als van het Vredespaleis. Toen kon men, langs de de teekeningeri wandelende zeggendit is vast en zeker 't ontwerp van DE BAZEL, dat van BERLAGE, dat van KROMHOUT, dat van den Fin SAARINEN. Doch nu? Men moet eerst de briefjes openen om den naam te weten en dan staan op de briefjes nog twee namen. Moet een echt monumentaal werk niet de geest zijn van één mensch, één groot kunstenaar. Heemschut heeft zich niet uitgesproken doch schrijver dezes zegt: wachten tot een groot kunstenaar naar voren komt. Op de wijze zooals de Beurs aan het Damrak ontstond, na vele mislukte prijs vragen de opdracht aan een groot kunstenaar, een echten Bouwmeester. Secr. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 6