26 HEEMSCHUT De contactcommissie voor de natuurbescherming krijgt een groote taak, de strijd voor het behoud van ongerepte natuur tegen de werkverschaffing. Dit vereischt een uitgebreide studie, een hoeveelheid werk die geen enkel bestuurslid aan kan. Daarom werd besloten een betaalde kracht in dienst te nemen. Hiervoor droeg Heemschut zijn steentje bij. Schillen en doozen. Het comité tegen verontreiniging der natuur gaat door met den strijd tegen' de schillen en de doozen in bosch en heide. Heemschut heeft daar in den Heer Ir. W. BlIRDET een waardig vertegenwoordiger wegens diens ervaringen in het Gooi waar door de stichting van de Gooische natuurwacht veel bereikt werd. Bescherming oorlogsgevaar. Uit Brugge kwam een Franschen brief om mee te doen aan een internationale bescherming van kunstvoorwerpen en monumenten in oorlogstijd. Dat gaat voor Heemschut te ver. Vooral omdat in geval van oorlog van de internationale broederschap niet veel zal overblijven. Dat dient Rijkszaak te zijn. Wat reeds overduidelijk blijkt uit de hoogst belangrijke publicatie, dezer dagen vanwege Monumentenzorg verschenen. Congres natuurbescherming. Te Luik zou in dit jaar een internationaal congres gehouden worden voor de bescherming der natuur. Dit werd weder afbesteld omdat in Berlijn een internationaal congres met gelijk doel gehouden zal worden. Heemkunde. De Commissie ter bevordering van de Heemschutgedachte onder de Jeugd dat heet tegenwoordig Heemkundezal in de maand Mei te *s Gravenhage een tentoonstelling houden. Zierikzee. Te Zierikzee is veel schoons aan oude bouwkunst en stadsgezicht doch ook veel leelijks. Toen dezer dagen weder een inktvlek op 't schilderij dreigde te komen bracht dit de gemoederen zoodanig in beroering, dat eene plaatselijke vereeniging tot behoud van de schoonheid van Zierikzee werd tot stand gebracht. Gouda. Over de plannen van de Nieuwe Haven is al heel wat te doen geweest. Dit water is een doodloopende binnengracht met de gebruikelijke euvelen: ver vallen kademuren en vervuiling wegens gebrek aan rioleering. Ondanks addresseeren en besprekingen, van de plaatselijke vereeniging Die Goude en van Heemschut en van het Instituut Stad en Landschap van Zuid Holland, leek de zaak verloren. Werp de stinksloot dicht! Doch te elfder ure daagde nog een licht. Dat gaf Heemschut aanleiding te adresseeren aan het Ministerie O.K.W. Inmiddels kan het Gemeentebestuur van Gouda naar Haarlem gaan om daar aan de Bakkenesser- gracht een. voorbeeld te nemen voor de Nieuwe Haven. Wil men ook nog een studiereis maken van hoe 't niet moet, men bezichtige te Purmerend de gedempte Singelgracht. Molens. Te Zaandam is een zoodanig uitbreidingsplan gemaakt dat de fraaie molen De gekroonde Poelenburg ten doode is opgeschreven. Beleefd werd gevraagd aan het Gemeentebestuur het daarheen te leiden dat de molen elders weer zou worden opgericht, doch het antwoord was niet bemoedigend. Te Asperen in Z.-Holland gaat 't beter. Met vereende krachten, waaraan Heemschut ook bescheiden deelnam zal de molen behouden blijven en hersteld worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 5