20 HEEMSCHUT ANTENNEPALEN TE AMSTERDAM Het Gemeentelijk Bouwtoezicht van Amsterdam gaat met taaie volharding door de daken der huizen te ontdoen van de stokken en draden die de bewoners op de daken plaatsten' en ze achterlieten wanneer ze verhuisden. Er verhuizen te Amsterdam 50.000 menschen per jaar. Geleidelijk verdwijnt al die rommel van de daken. Doch het merkwaardige is, men ziet het niet, het valt niet op. Het is ermede als met de ontsierende reclame in het landschap. Niemand heeft er erg in dat in 't ruime Hollandsche landschap vrijwel geen enkel reclamebord staat. Doch wanneer men eens een autotochtje over de grens maakt BrusselOstende is aan te bevelen ontwaart men eerst waarvoor Nederland gespaard werd omdat vele jaren geleden het kwaad in het begin werd bestreden. De stad Amsterdam is nu vrijwel ontdaan van antennemasten. Begonnen is in de buitenwijken en van alle zijden geleidelijk naar de kern, de oude stad. In 1939 zal dit laatste stuk gezuiverd worden van dak-ontsieringen. De geheele stad is op het oogenblik van antennestokken met toebehooren ontdaan behoudens de Jordaan ten noorden van de Rozengracht, de oude binnen stad, de eilanden en Noord. In Noord zal weinig te doen zijn, want daar zijn hoofdzakelijk -industrieën en blokken gemeente- en vereenigingswoningen. De gemeentelijke Woningdienst en de woningbouwvereenigingen zorgen zelf voor de verwijdering der antennemasten. Begonnen is met de schoonmaak in de Jordaan ten N. van de Rozengracht en daarna zijn de eilanden aan de beurt, waarna ten slotte de oude stad volgt, welke laatste een zeer moeilijke opgaaf vormt door de tallooze stegen en sloppen. Hier behoeft de opruiming niet zoo radicaal te zijn als elders, want in de smalste straatjes met de vele afdaken, platjes en afwisseling van hoog en laag ziet men niet veel van antennemasten. De medewerking welke Bouw- en Woningtoezicht allerwegen ondervonden heeft is verwonderlijk groot geweest en er zijn practisch geen moeilijkheden onder vonden. Sinds Januari 1935, toen de aanval begon, tot eind 1938 zijn in totaal 55000 palen verwijderd en het aantal strekkende kilometers straatwand, dat werd schoongemaakt, bedraagt 445. Behalve de palen op de daken is ook nog een zeer groot aantal buiten gevels en dakranden uitstekende antennelatten opgeruimd, latten, welke vaak de gevelwanden en derhalve het architectonisch aanzien der straten ontsierden. Terwijl een en ander nauwelijks afbreuk heeft gedaan aan de radio-ontvangst, waarbij men er rekening mee moet houden dat de vroegere toestand van paleu en dradenchaos allerminst bevorderlijk was aan een goede ontvangst. Ordelijk gespannen antennedraden van achtergevel tot achtergevel of van schoorsteen tot schoorsteen met de invoerleiding aan den achterkant van het huis, geven een behoorlijke radio-ontvangst. Ook op dit gebied zal het Amsterdamsche Bouwtoezicht ongetwijfeld ten voorbeeld strekken aan andere Gemeenten. Want er is, ook in de kleine steden, aan over tollige dakontsieringen nog heel wat op te ruimen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 11