DE KORENMOLEN TE AMSTELVEEN HEEMSCHUT 113 Wie op Koninginnedag door de omstreken van Leiden is gekomen, zal wel gezien hebben, dat zeer vele molens in een specialen stand en met een vlag getooid stonden. Vanuit een molen nabij Hoogmade zagen wij, behalve dien molen, een 14-tal molens in vreugde staan. Een molen bleef onveranderd wegens ziekte van den molenaar, terwijl nog eenige molens eveneens „overhek" stonden. Toen wij op onzen verderen tocht langs één dezer molens kwamen, zagen wij, dat de molenaar wel een nationaal vlaggetje bij den molen had aangebracht, doch zijn molen, zooals gezegd, vertolkte de vreugde niet. Daarom vestigen wij hierbij de aandacht op de teekens van de molenwieken. Laten alle molenaars, die vreugde in zich dragen, deze door middel van hun molens uitdragen volgens het al-oude gebruik. Indien het gebruik algemeen blijft, bestaat er geen gevaar voor uitsterven. Wij hopen daarom, dat alle molens in deze streek, indien mogelijk, op den nationalen feestdag, Dinsdag 6 September a.s. „in vreugde" staan. Bovenstaande mededeeling werd door de Vereemging „Oud-Leiden" in den zomer 1938 in de plaatselijke pers gedaan. Blijkens een ingesteld onderzoek stonden op Koninginnedag ongeveer 2/3 van de windmolens rondom Leiden „in vreugde". Na het plaatsen van het stukje in de couranten bleken op den Nationalen feestdag, 6 September j.1.vrijwel alle molens van dezelfde streek in vreugdestand en met vlag te staan, zoodat het verzoek een gunstig onthaal heeft ontvangen. A. Bicker Caarten, Secretaris Vereeniging „Oud-Leiden". Amsterdam en omgeving heeft zoovele molens gehad en er zijn daarvan zoo weinige overgebleven. Het is daarom verheugend wanneer de aangrenzende gemeenten, veelal het recreatiegebied van den Amsterdammer, moeite doen om de molens die er nog zijn te behouden. Het is mede om deze reden dat het Gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel den dank van den Amsterdammer verdient wegens de pogingen tot behoud van den korenmolen, pogingen, die met succes bekroond zullen worden. Althans.... althans.... wanneer de laatste loodjes worden aangebracht, noodig om de touwtjes aaneen te knoopen. Want het College van Gedeputeerde Staten stelt de Provinciale Staten van Noord-Holland voor aan de Gemeente Nieuwer-Amstel een subsidie van f 310.uit de Provinciale kas te verleenen in de op f 2950.geraamde kosten voor de restauratie van den wind- korenmolen te Amstelveen, onder voorwaarde, dat door het Rijk voor hetzelfde doel een bijdrage van vijftien procent dier kosten tot een maximum van f450.- wordt uitgekeerd en het overige, voorzoover dit niet door Vereenigingen en particulieren wordt bijeengebracht, door de Gemeente wordt verstrekt. Belang stellenden, de Gemeente Nieuwer-Amstel zal wel een Gironummer hebben!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 8