HEEMSCHUT 101 en b). Het enthousiast applaus der toe hoorders was wel het bewijs er voor dat er nog meer menschen de meening zijn toegedaan dat aan deze overmatige en wanstaltige reclame paal en perk behoort te worden gesteld. Genoemde Dr. STEIN is er in geslaagd in Breslau een „Stadt- bildüberwachungsstelle" op te richten, bij wijze van schoonheidscommissie spe ciaal op het gebied der reclame, met analoge bevoegdheden als Bouw- en Woningtoezicht. Over financieele mid delen kon deze Schoonheidscommissie niet beschikken, maar uit de resultaten blijkt dat ook zonder noemenswaardige onkosten zeer goede resultaten zijn te bereiken. Concernen als Persil, A.P.C. of Shell zijn natuurlijk zijn grootste tegen standers, maar al de hem tot nu aangedane proceduren heeft hij gewonnen. Nieuwe reclames worden slechts onder zeer be paalde voorwaarden toegelaten. Be staande reclames moeten goed onderhou den worden. Voor overschilderen is echter toestemming van bovengenoemd lichaam noodig, welke echter uit den aard der zaak niet gegeven wordt in geval deze reclame als in hooge mate ontsierend moet worden gekenmerkt. Het gevolg is dat bij onooglijk worden der immense geschilderde plakkaten op de brandgevels deze geheel en al moeten verdwijnen uit welstandsoverwegingen. Maar niet alleen concernen, ook winkeliers zijn geneigd hun gevels vol te hangen en te schilderen, waarbij echter met overreding, tact en goeden wil een behoorlijke oplossing kan worden verkregen. Dat met groote concernen ook wel valt te praten, temeer daar sommige reeds zelf trachten-op min of meer kunstzinnige wijze de aandacht op hun producten te vestigen, bleek wel uit de voordracht van den architect WELLHAUSEN, in dienst van de Rhenania-Ossag Mij. (Shell) waarin door middel van lichtbeelden een reeks benzinestations werden vertoond, waarbij vóór alles de goede wil om tot een behoorlijke aanpassing in de omgeving te komen tot uiting kwam. Op den laatsten dag van het congres, 22 September, waren terzelfder tijd drie verschillende excursies georganiseerd, elk betrekking hebbende op een der in het begin genoemde onderwerpen. De deelnemers aan de Denkmalpflegefahrt kregen eenige prachtige oude boerderijen uit de tweede helft der 17de eeuw te zien, waarbij men in de houten liggers van het vakwerk profielen aantrof in den vorm van een zware manilla tros (Fig. VI). In vele gevallen ware echter een grondige Fig. VI. Oude boerden) te Curzlack uit het jaar 1665.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 8