Ï5£ HEEMSCHUT 107 lettercombina tie nun (figuur 15a). De ruim te tusschen de 2e en 3e letter is opzettelijk iets grooter dan tusschen de le en 2e letter en toch gaatde tweede verbindings lijn iets stijler omhoog dan de eerste verbindingslijn. Hiermede ziet men tevens, dat niet alle verbindingsophalen even - schuin kunnen zijn, zooals met de neerhalen der letters wel het geval is. Indien we meenen, dat alle verbindingsophalen wèl even schuin behooren te zijn, dan ziet ge in figuur 15c, dat daardoor de 2e tusschenruimte véél te groot wordt. Bij de combinaties non en nen (figuur 15b) moet de 3e letter juist dichter bij de 2e letter worden gebracht, omdat de 2e letter aan die zijde géén dikken neerhaal heeft, dus een kleiner volume aan die zijde. De schikking der letters onderling is dus weer een kwestie van aanvoelen en: al doende leeren zien. In verband met het optisch bedrog volgt hier nog een andere opmerking. Als ik een naam op een buitendeur schrijf, bestaande uit kleine letters achter de hoofdletter, dus zonder lusletters, dan laat ik de grondlijn der letters 1 a 2 mM. naar rechts oploopen, want, plaats ik den naam op een zuiver horizontale lijn, dan lijkt het alsof beneden zakt. En als er voor den naam nog één of meer niet onder de lijn doorgaan, dan verergert hiermede de kwaal. Betreft het echter een naam, die in het laatste gedeelte één of meer lus letters, of een d of f bezit, dan is er rechts eenig tegenwicht tegenover de hoofd letter. En als achter den naam de toevoeging Jr., of Zn. wordt opgegeven, dan heeft de naam in de samenstelling der letters zooveel evenwicht, dat de grondlijn toch wel horizontaal moet zijn. Als we nu de gemaakte opmerkingen in praktijk willen brengen, dan zullen we nog niet dadelijk alle moeilijkheden met succes kunnen oplossen. De oorzaak is, dat ons oog nog niet voldoende geoefend is om onze gemaakte fouten en onvolkomenheden op te merken. Dat is dan ook zéér begrijpelijk; het gaat niet vanzelf en„al doende FIG. ^15A FIQ. 15È de naam rechts naar vóórletters staan, die FIG. Jjs 7,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 14