HEEMSCHUT 105 versierd, maar om dan de sierlijke, zuiver doorloopende lijn ongedwongen te beschrijven is zeer moeilijk en eischt véél oefening. (Zie figuur 6d). Indien we nog niet tot de uiterste bekwaamheid zijn gevorderd, doen we verstandig deze versierende lus weg te laten. De keuze tusschen 6a en 6b wordt beslist in verband met de ruimte. FIG 8. Nu nog eenige variaties in de hoofdletters. De A, M en Z kunnen naar eigen gevoelens worden gekozen. (Zie figuur 7). De V en W kunnen ook op twee geheel verschillende manieren worden uitgevoerd. (Zie figuur 8). De keuze wordt bepaald in verband met de letter, die er op volgt en met de verdeeling van het vlak. Een voorbeeld toont ons figuur 9. In 9a zou de V met een lus in conflict komen met de 1. In 9b zou de V met een grooten haal moeilijkheid geven met de hoofd letter T. De verbindingslijn naar de volgende letter voldoet het mooist als deze nog net even los van de hoofdletter begint, of dwars door de eindkrul wordt getrokken. In sommige gevallen kan de verbinding direct uit de hoofdletter komen. (Zie respectievelijk figuur 10a, b en c). Thans nog het een en ander over de kleine letters. De ombuigingen onder en boven, óók van de verbindingslijnen, worden meestal te rond gemaakt. Dat mis maakt het schrift; de twee bekende eigenschappen zijn ook verloren gegaan. Een voorbeeld hiervan ziet ge in figuur 1 la. De dunne ophalen behooren naar boven zacht vloeiend te buigen tot bij het hoogste punt, om daar in een korte booglijn om te gaan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 12