HEEMSCHUT 89 schaffing, het verdwijnen van schoonheid langs onze beken, het weg-ontginnen van alles wat oorspronkelijke natuur was op heiden en in moerassen. Het is mogen gelukken om ten aanzien van enkele beekjes in Limburg tot algeheel behoud*) en ten aanzien van de Buurserbeek tot een bevredigend accoord tusschen cultuur techniek en natuurbescherming te komen. Vooral het laatste mogen wij landschaps bescherming noemen, het behoud van het fraaiste natuurschoon van beek en omgeving in een over groote gedeelten sterk cultuurtechnisch bewerkt landschap. De groote vraag was: hoe tot deze landschapsbescherming te komen? Men heeft nu in Duitschland gemeend den weg te vinden door in de algemeene Wet een speciaal artikel op te nemen, artikel 20, waarin staat, dat alle overheidsbesturen, zoowel van den Staat als van de landen en gemeenten, verplicht zijn in overleg te treden met de betrokken natuurbeschermingsorganen alvorens zij plannen gaan uitvoeren, die tot wezenlijke veranderingen in het vrije landschap zullen leiden. Voorts kunnen volgens art. 19 door de hoogste natuurbeschermingsorganen ver ordeningen worden uitgevaardigd waarbij voorkomen wordt dat ontsierende, aan de natuur schade berokkende of aan het natuurgenot afbreuk doende veranderingen plaats vinden. Op grond hiervan zijn reeds tal van ontsierende reclames langs veld en weg opgeruimd. Het practische vraagstuk is nu: hoe regelt men deze zaak? Hier te lande kent men het vrijwillig overlegFriesland en Overijssel hebben zelfs al veel bereikt. Bij den aanleg van het Twente-Rijnkanaal was er ook overleg, het is voorts regel matig aanwezig bij den aanleg van wegen. Uit hetgeen nu van deskundige zijde als toelichting bij de Wet is geschreven, blijkt, dat het dwingend voorschrift de bedoeling heeft om overal door dit overleg, door gemeenschappelijke gedachten- wisseling tot een voor alle partijen aannemelijke schikking te komen. Het natuurbeschermingsbelang telt als een gelijkgerechtigde factor mede. Nu is wel op de speciale Rijksconferentie, in 1937 gehouden, waarop juist deze landschaps bescherming aan de orde kwam, gebleken dat in werkelijkheid het voorgeschreven overlég nog niet is tot stand gekomen. Bij de wegen is een begin gemaakt, bij den arbeidsdienst zijn 4 landschapsadviseurs aangesteld. Meer effect is bereikt met de aanwijzing van beschermde landschapsgedeelten, die voor dit doel op speciale kaarten worden ingeteekend. De natuurmonumenten en -reservaten worden beschreven in speciale boeken. Na een tijd lang, veertien dagen, ter visie te hebben gelegen om bezwaarschriften in te dienen, stelt een speciale verordening hun bestemming vast. Op deze terreinen mag dan niets meer gebeuren wat het landschapsbeeld zou kunnen bedervenook hierbij blijkt, dat men trachten moet alle belangen met elkaar te verzoenen. Voorts zijn tallooze fraaie boomen en boschjes onder bescherming gesteld, is het kappen van hagen en heggen verboden. Het komt ons voor, dat verschillende gebieden van ons vaderland voor de land schapsbescherming in aanmerking komen, de Vechtstreek, groote duinstreken, het Yselmeer, Midden-Limburg. Om dit te bereiken zal er op organisatorisch gebied nog veel moeten gebeuren onvermoeide werkzaamheid blijft geboden, ook zonder dat voorschriften tot overleg worden uitgevaardigd. F. KOSTER. Nader vernemen wij, dat de Leubeek nog altijd niet definitief veilig is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 9