LANDSCHAPSBESCHERMI N G HEEMSCHUT 87 werden verkregen door overdadig breede straten, waarbij de bestaande bebouwing in een verkeerde verhouding is gekomen tot de breedte van den weg en waarbij door de vroegere hellingen naar de bruggen de huizen ten deele te hoog, ten deele te laag kwamen ten opzichte van den weg. In enkele gevallen werd de demping van een gracht geëischt voor het doorgaand verkeer. Dit is echter voor de Bakenessergracht van geen waarde. Het teloor gaan van het water in het Hollandsche stadsgezicht is steeds een verlies aan schoonheid geweest. De schoonheid der oude Hollandsche steden is niet het eigendom van het thans levende geslacht waarmede naar willekeur mag worden gehandeld, doch het onver vreemdbaar bezit dat bewaard dient te worden om in volle waardigheid te worden overgedragen aan opvolgende geslachten en tijden. Om bovenvermelde redenen verzoekt ons bestuur Uw College niet te besluiten tot demping van de Bakenessergracht, doch tot vernieuwing van de kademuren met verbreeding van de kaden en reiniging van de gracht. 't Welk doende, Het Dagelijksch Bestuur van den Bond Heemschut, J. A. VAN SONSBEËCK, Voorzitter. A. A. KOK, Secretaris. Er is voor de natuurbeschermers in ons land over het algemeen geen reden om naar het buitenland te kijken. In den zin van navolgen wel te verstaan. De ontwikkeling van het practische werk mag zich met die in andere landen laten vergelijken. Zij heeft een zeer eigen karakter, deels een gevolg van de visie der leiders, deels voortvloeiende uit de typische geaardheid der Nederlandsche natuur. Het is een veelzijdig cultuurwerk geworden, dat zich een dankbare plaats in onze samenleving veroverd heeft. Desniettemin is het altijd raadzaam om te letten op hetgeen over onze grenzen gebeurt. Daden en gedachten van natuurbeschermers in andere landen kunnen er toe bijdragen om den blik te verwijden, gestelde doeleinden aan herziening en zoo noodig aan vernieuwing te onderwerpen zonder dat het eigen nationale karakter wordt prijs gegeven. Thans zijn er zulke daden en gedachten. Zij zijn een gevolg van de reorganisatie der geheele natuurbescherming in Duitschland. Het is raadzaam om daarvan ernstig kennis te nemen, waarbij natuurlijk het politieke aspect der dingen geheel buiten beschouwing kan blijven. Het is bij ons te doen om de practische waarde der tot stand gekomen nieuwigheden, zuiver uit een oogpunt van natuurbescherming en heemschut bezien. De nieuwe Rijksnatuurbeschermingswet, die alle wetten van landen en steden van het vorige regiem vervangt, is nu bijna drie jaar geleden afgekondigd. Daarin worden belangrijke nieuwe richtlijnen aangegeven. Daar wij ons hier met een onderdeel bezig willen houden, namelijk dat der landschaps bescherming, gaan wij op de Wet zelf niet nader in. Alleen zij hier genoemd artikel 1, waarin gezegd wordt, dat de natuurbescherming zich uitstrekt over: a. Planten en niet-jaagbare dieren; b Natuurmonumenten en hun omgeving; c. Natuurbeschermingsgebiedend. Andere landschapsdeelen in de vrije natuur waarvan het behoud wegens hun zeldzaamheid, schoonheid, eigenaard of wegens

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 7