SCHOONHEIDSVERVAL IN GAASTERLAND HEEMSCHUT 43 Een belangstellend lid schrijft aan het Bestuur: De wijze waarop het mooie landschap van Gaasterland door kaalslag en bebou wing ontsierd wordt, heef t in de jaren 1936 en 1937 zoodanige afmetingen aange nomen, dat ik niet kan nalaten U hierop nog eens attent te maken, ofschoon ik wel weet, dat U reeds van een en ander op de hoogte is. De ergste vernielings- arbeid geschiedde den vorigen winter in de buurtschap Rijs, waar het oude slot en het bijbehoorend opgaand geboomte met den grond gelijk is gemaakt, een en ander tengevolge van de veel te hooge taxatie van dit landgoed voor de successie, na het overlijden van een der beide freule s VAN SWINDEREN. De afbraak van Huize Rijs, waarvan hierbij een 3-tal foto's zijn gevoegd, is desnoods nog te aanvaarden, maar het kappen van de 5 ha. bosch, dat het oudste loofhout van geheel Gaasterland was, met verscheidene circa 100-jarige eiken, bijna even oude beuken enz. 'is een ontzettend verlies, dat men slechts eenigszins kan herstellen door het opengekapte terrein opnieuw in te planten. Najaar 1937 werd het kale terrein (beoosten het nieuwe „Huize Rijs") bestemd voor den bouw van zomer huisjes. Dit zal een onherstelbare schending worden van het fraaie Rijsterbosch, het mooiste bosch 'van geheel Gaasterland en niet te vergelijken met b.v. het nieuw-volgepoote Jolderenbosch, dat eigendom van de gemeente is. De Gemeente raad van Gaasterland schijnt niet te beseffen, welke waarden aan natuurschoon hier verloren gingen en nog zullen gaan. Om een voorbeeld van botanisch verlies te noemen: zonder meer is eind 1937 tenslotte de oude moestuinmuur afgebroken, waarmede de eenige groeiplaats van de Steenbreekvaren (Asplenium trichomanes) n Friesland verdwenen is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 9