38 HEEMSCHUT doen is voorgelicht door een deskundige, den Heer Ir. J. F. GROOTE, Directeur van Gemeentewerken te Hilversum. Moge de Algemeene Vergadering te Hoorn goed bezocht worden. Er is daar veel schoons te genieten. Voor behoud der Zeeuwsche kleederdrachten. Het Bestuur van de Vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten heeft een tweetal zendbrieven verspreid; de eene is gericht tot de plattelandsbewoners en de andere tot het onderwijzend personeel in Zeeland. Uit den eersten zendbrief: „De landbouw is het fundament van het economisch levenSchaamt U dus niet, tot de Zeeuwsche landbouwende bevolking te behooren en het provinciaal costuum te dragen! Integendeel!, Weest er trotsch op! De Zeeuwsche kleederdracht toch is ontleend aan de kleeding der edelen en aanzienlijken en hunne vrouwen uit de 13e17e eeuw. De gladde muts der Walchersche en de geplooide muts der Zuid-Bevelandsche vrouwen zijn afkomstig van de kleedij der edelvrouwen. Het zij U derhalve een eer, deze schoone traditie van een nobel verleden in het heden te mogen voortdragen. Het Zeeuwsch costuum staat bovendien bijna iedereen veel beter dan de banale „burgerdracht" en 't is wegens zijn sterkte, en omdat men niet zoozeer de speelbal der mode is, op den duur ook goedkooper, behoudens kosten van eerste aanschaffing. Legt daarom in geen geval de Zeeuwsche kleederdracht af! Moeders! Kleedt Uwe kinderen in de mooie Zeeuwsche dracht! Niemand minder dan onze hoogste Landsvrouwe, heeft de hoop uitgesproken, dat de landbouwersbevolking van Zeeland, der traditie getrouw, hare schoone kleeding zooveel mogelijk in eere zal weten te houdenBurgers, werkt ook van uw kant mede tot instandhouding der schoone Zeeuwsche drachten. Het behoud daarvan zal ook door U in niet geringe mate kunnen worden bevorderd door persoonlijke propaganda. Wij noemen als voorbeelden; Wanneer men dienstboden noodig heeft, of personeel voor hotels of pensions, zette men er in de advertentie vooral bij ••„Liefst in Zeeuwsch costuum". Zoo'n uitlating toont de meisjes, hoezeer de dracht op prijs wordt gesteld, hetgeen het behoud ten goede komt. Voor geschenken aan gezinnen ten plattelande geven men Zeeuwsche kleeren en Zeeuwsche sieraden. Zooveel mogelijk bevordere men, dat toonaangevende kringen ten plattelande het Zeeuwsch costuum in eere houden." Uit den zendbrief aan het onderwijzend personeel in Zeeland„Wij zouden het zeer op prijs stellen wanneer U uwe leerlingen bij alle mogelijke gelegenheden wildet wijzen op de schoonheid van het Zeeuwsch costuum, en daarvoor belang stelling en liefde opwekken. Wanneer een leerling(e) voor het eerst in de dracht verschijnt, ware zulks te prijzenwanneer er een(e) de dracht mocht hebben afgelegd, te laken. U zoudt de kinderen er op kunnen wijzen, hoezeer de dracht met de mooie kleurcontrasten helder witte mutsen, zwarte jakken, kleurige beukjes gunstig afsteekt bij de burgerkleedij, hoe 'n wonder van sierlijkheid een in Zeeuwsche dracht gekleed meisje is, vergeleken bij een „burgermeisje". Het rustige zwart der 'jongens komt daar zoo goed bij uit! U zoudt ook aandacht kunnen schenken aan het feit, dat de kleederdracht niets minderwaardigs heeft. Integendeel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 4