30 HEEMSCHUT Langs de Singels naderen we dan de andere fraaie entree van de stad, in de buurt van het station, waar de R. H. B. S. ligt als een goed staal van moderne bouwkunst en waar het aardige kleine Harmenpark weer evenals aan den Midlumerweg den vreemdeling met groen en bloemen welkom heet. Eerder de entree van een Harhngen, het binnengedeelte van de Haven genaamd Noordijs Geldersch landstadje dan van een Friesche haven stad heeft BRALSMA, de Friesche novellist, eens gezegd. Maar het wordt tijd dat wij van den omtrek gaan naar het midden, naar de oude stad zelf. Hier is in allerlei vorm veel moois bewaard gebleven gelukkig. De'Zoutsloot, het Heerenwaltje, de Rozengracht zijn schilderachtige grachtjes. De Noorder- en Zuiderhaven breeder, ruimer, forscher van structuur, vormën zeer karakteristieke Hollandsche stadsbeelden. De Voorstraat, voor een deel rgelukkig ongedempt gebleven, is een winkelstraat met een geheel eigen sfeer en met den pas gerestaureerden Raadhuistoren als een pittig' accent. Menige "oude gevel van pakhuis of oude patriciërswoning trekt aan deze binnen havens en aan .de Voorstraat de aandacht, in menige kleine straat of aan een enkel verscholen grachtje boeien ook kleinere gevels door kleur en vorm. Zoo bleef heel veel moois gespaard en dat moge zoo zijn tot in lengte van dagen, om oog en hart te bekoren en aan de oude stad het eigen karakter te blijven geven. Wie met Heemschut-oogen door zulk een oude havenstad'dwaalt, d.w.z. met oogen die wijd openstaan voor wat mooi is uit verleden en heden, wie dan hier genieten kan met volle teugen, die heeft, dat is de keerzijde van de medaille, ook zijn kritiek. Wie van het mooie weinig of niets ziet, die zal ook door het leelijke niet gehinderd worden. Wij, door het mooie getroffen, bekoord, ontroerd bijwijlen, door den glans van avondlichtover een ouden gevel, door het verweerd rood van een pannendak, het robuuste van een molen aan den zeekant, door de romantiek van de haven, de pracht van den dijk met zijn wijde vergezichten over land en zee, door zooveel, zoo heel veel gelukkig in kleine en groote dingen hier. Wij worden ook door dat wat hier en daar bederft en schaadt en schendt gehinderd en willen er iets van noemen, in de hoop dat dat tot verbetering, waar die mogelijk is, mee zal werken. Het is jammer dat de prachtige Noorderhaven voor een deel zijn boomen missen moest. Al weer ten dienste van het als een moloch eischende en verslindende verkeer is hier een stuk van den Noordkant verbreed en zijn de fraaie boomen gekapt. Een zeer breede „öde", steenige verkeersweg is verkregen, die de goede verhoudingen breekt. Een nieuwe beplanting, wat dichter naar den walkant, moge

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 8