29 tusschen de huizen, meer of minder goed van stijl, zich verschuilen of vrien delijk toonen. Het stijlvolle moderne monument van V.V.V. met de felroode geraniums doet het bij zonder goed. En prachtig is de nieueve lagere school daartegenover. Maar het meubilair van den weg! Al die borden en palen Alweer is het snelverkeer schuldig, dat steeds .meer palen en borden vereischt. Jammer dat de telefoon hier niet evenals in de binnenstad onder den grond gestopt is. Daar is het in de stad zelf toen erg van opgeknapt. Hier aan den buitenweg hinderen nog die hooge, deels nieuwe palen. En wat vooral hindert de reclameborden zijn gelukkig weg, dank zij scherper ver ordening dat is de' opdringerig helle aluminiumkleur van'de nieuwe lantaarnpalen. Hun vorm is ook allesbehalve fraai, heel wat minder karakteristiek dan de oude wel bekende met hun donkergroene paal en glazen kap. Maar dat zou veel minder opvallen, wanneer tusschen al het gedempte groen die afschuwelijke blikkerige modekleur, waarin zij nu weer pas versch geschilderd zijn, ze niet zoo brutaal naar voren deed treden. Zij hebben een dienende, ondergeschikte functie: laat men dat toch niet vergeten 1 Zij mogen niet door kleur of vorm zoo kras als hier (en op vele andere plaatsen helaas!) domineeren. Het advies van Heemschut om ze donkergroen te verven is tot nu toe in den wind geslagen. Moge het spoedig alsnog worden opgevolgd Wij gaan verder langs de Singels of door den Engelschen tuin, steeds nog aan den buitenkant van de stad. Aan beide kunnen we onze vreugde hebben. De Singels zijn de oude stadsgrachten. Sinds de ontsierende kleine en groote lompe woon schepen uit den tijd der Zuiderzeewerken verdwenen zijn en plaats hebben gemaakt voor de bonte, kleurige scheepjes van de binnenvaart, is het hier weer mooi en onbedorven En van den Engelschen tuin met zijn hoog en oud geboomte, zijn ver rassend hoog en laag, zijn kleurige bloemperken en kleine lusthof waarin het oude bolwerk herschapen is, kan men het alleen maar betreuren, dat deze kostelijke parkaanleg zich niet veel verder uitstrekt. De 19de eeuw die zoo ontzaglijk veel bedorven, verminkt en gesloopt heeft, heeft de voortzetting van dit bolwerk naar het zuiden toe afgegraven en er het vrij uitgebreide complex der gas- en electriciteits- bedrijven neergezet: een aantasting van het oorspronkelijke stadsbeeld waarvoor geen woorden te vinden zijn. Als we dan nog denken aan de oude poort, de Franekerpoort, en aan de molens die hier vroeger waren, dan worden we wel weemoedig gestemd over zooveel moois dat voorgoed en zoo vaak onnoodig verdween, ook hier. HEEMSCHUT Harlingen, de toegang tot de Haven met de sluisbrug, de molen en het huisje het tweede van links met den halsgevel dat Heemschut eenige jaren geleden wist te redden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 7