26 HEEMSCHUT Te Gouda waren ook twee verheugende zaken. Het museum in een oud huis aan de Markt, dat tot voor kort meer op een pakhuis geleek door de overdaad van oudheden, is keurig geordend en werd opnieuw geopend. De beste stukken zijn smaakvol en in groepen opgesteld, waardoor Gouda nu een museum heeft dat gezien mag worden. Dit deed de Heer BERT C. HELBERS, de secretaris van de Zuid-Hollandsche Monumentencommissie. Tegelijkertijd had de opening plaats van een alleraardigst klein museum in een oud huis, schilderachtig gelegen aan de oude haven, een fraaie renaissancegevel, een interieur van een oude tabakswinkel. Daar is een verzameling ondergebracht betrekking hebbende op oude Goudsche industrie, voornamelijk de pijpen en sieraardewerk. Zoowel het huis als de inrichting bleken zeer de bezichtiging waard. Makkum, het lieve Friesche stadje, gelegen achter den Zuiderzeedijk halverwege Stavoren en Harlingen, ressorteert onder de Gemeente Wonseradeel. Daar was het Gemeentebestuur van plan den weg benoorden langs het stadje te verbreeden en van die gelegenheid gebruik te maken de daar gelegen grachtsloot te dempen. Enkele te Makkum wonende Raadsleden kwamen in verzet. Een bezoek ter plaatse leerde dat demping in 't geheel niet noodig was. Aan het Gemeentebestuur werd een advies verstrekt met een teekening erbij hoe de weg verbeterd kon worden met behoud van de schoonheid van het water. Wie Makkum nooit bezocht heeft moet dat doen en dan niet vergeten de aardewerkfabriek Gebroeders TICHELAAR te Makkum, sedert meer dan drie eeuwen werkende, een ouden roem van Neder land hooghoudende De W.I.L. is erg ijverig geweest. Adressen aan Gedeputeerden van alle Provinciën en aan de Hoofdingenieurs, over de tertiaire wegen die alom in bewerking komen en waarbij op de schoonheid gelet dient te wordenover de overdadige hoeveelheid kilometerpalen langs de nieuwe wegenover het dwarsprofiel van de Rijksauto1- snelwegen mooi woord, für Fernschnellkraftpanzerwagen teneinde deze aesthetisch te verzorgen. Het is inderdaad waar, de wegen worden verbeterd en de afstand van stad tot stad is per auto half zoo groot geworden, doch wie aan 't stuurrad of ernaast zit, zag vroeger boomen en geveltjes en grachtjes en torentjes en handkarretjes en al wat Hollandsch is, doch ziet nu alleen asfalt en beton en kilometerpalendat heet dan een autostrada, 'n mooie weg. In Kennemerland, benoorden het Noordzeekanaal, was vroegerjaren een prachtig oord, woeste duinnatuur, de Bresaap geheeten. Wie daar nu gaat zien vindt rookende fabrieken, steenkool, spoorrails van de hoogovens en de papierfabriek. Daar benoorden is nog 'n stukje natuur, wel wat platgetrapt door 't veelvuldig bezoek, maar het is er dan toch nog. Daartoe behoort het oude landgoed Tusschenwijk. Dit is eigendom van de genoemde fabrieken. Een groep inwoners wendde zich tot Gedeputeerden van N,-H. om medewerking om althans dit stukje natuur te behouden, gelegen onder Wijk aan Zee, Gemeente Beverwijk. Dit. heeft geheel de instemming van Heemschut en het is te hopen, dat de directiën der groote fabrieken ook iets over zullen hebben voor de schoonheid en voor ontspanningsoord van jong en oud uit de omgeving.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 4