m HET KASTEEL VAN MHEER HEEMSCHUT 17 Het oude historische kasteel van Mheer in Zuid-Limburg in een schilderachtig "boschrijk heuvellandschap als 't ware verborgen en in de onmiddellijke* nabijheid van Limburgs uiterste zuidgrens gelegen, is op een plateau gebouwd en omsluit aan drie zijden een ruim rechthoekig plein, waarvan het kasteel zelf een der zijden vormt. De overige drie zijden worden ingenomen door stallen, schuren en personeel- woningen en vormen de biigebouwen in welker oostelijken vleugel zich de hoofd toegangspoort bevindt. De oorsprong moet in de grijze middeleeuwen gezocht worden daar het reeds in het begin van de veertiende eeuw vermeld wordt. Dat het huidige kasteel, hetwelk in baksteen is opgetrokken, niet de eerste versterkte stelling ter plaatse geweest is, blijkt duidelijk uit de aanwezigheid van een nog vele eeuwen ouderen onder bouw van vuursteen en onregelmatig metselwerk van kolenzandsteen, welke reeds uit het Carolingische tijdperk stamt. De zware ronde toren op den Zuid-Oosthoek behoort tot het oudste gedeelte en vertoont in zijn onderbouw het slechts nog uiterst zelden voorkomend vischgraatverband, hetwelk de weinige nog overgebleven Carolingische bouwresten kenmerkt (o.a. in het oude Romaansche kerkje van Mesch, zie Heem schut, Januari 1931). Volgens overlevering trouwens zouden Mheer, Mesch en het aan de andere zijde der Maas gelegen Lichtenberg stations in een keten van sein posten geweest zijn, die zich wellicht tot Tongeren en zelfs nog verder Westwaarts uitstrekte. Het bestaande gebouw werd in de 16e en 17e eeuw gewijzigd en werd eenige jaren geleden door Prof. BlICHKREMER te Aken in opdracht van den eigenaar bewoner, den baron DE LOE, met veel kosten en toewijding gerestaureerd. Maastricht. .DE H. Het kasteel Mheer m Zuid-Limburg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 7