EEN TUCHTELOOZE SAMENLEVING 16 HEEMSCHUT Bij de Hollandia Drukkerij 'te-Baarn verscheen voor „NationaaLWelzijn" Brochure No. 2: „Een tuchtelooze Samenleving" door Ds. G. HOFSTEDE. De titel voor spelt niet veel goeds en na lezing komen we dan ook tot de treurige ontdekking, dat onze samenleving inderdaad niet veel goeds meer bevat. Ds. HOFSTEDE geeft naast de meest ergerlijke staaltjes van wangedrag en tuchteloosheid ook zijn opvatting van de vermeende oorzaken dezer wandaden. Bij een vrijwel volkomen afwezigheid va'n een geloof in God door een groot deel van ons volk, waardoor het begrip zich buigen voor en zich neerleggen bij den wil van een oppermachtig wezen geheel is komen te vervallen, is meteen alle ontzag voor en onderwerping aan hooger gezag vernietigd. Tot mijn vreugde werd in deze brochure nu eens niet uitsluitend de schuld der bandeloosheid op „de school" geworpen. De ouders laden een heel groot deel van de schuld op hun eigen schouders door ongezien alles goed te keuren wat hun dierbare kinderen buitenshuis verrichten. Zoodra anderen zeggenschap over hun lievelingen hebben i. c. politie, onderwijzer, volwassenen, trekken ze partij voor hun kinderen zonder zelfs zich op de hoogte te stellen van de ware toedracht der zaak. Het onderwijzend personeel zou niets liever willen dan met de ouders de kinderen opvoeden tot eerbare burgers. Doch zoodra' de onderwijzer, die daartoe soms van hooger hand menigmaal een schrijven krijgt om ook buiten school op de jeugd te letten, zich met een wan daad buiten de school bemoeit en in de school daarvoor straf geeft, is zijn leed niet te overzien. Van den kant van de ouders komt dan zoo'n zwaar protest dat de onderwijzer het wel laat op straat op de lieve jeugd te letten. Ds. HOFSTEDE wil den Staat de taak van opvoeding en heropvoeding opdragen. Zou ook de Kerk niet eens kunnen probeeren door een andere uurindeeling, wat begrijpelijker taal, wat betere muziek en kortere zich aan het leven aanpassende verhalen het publiek en vooral de jeugd te" boeien? Ieder van ons vindt, dat op den ander de plicht rust in te grijpen en te handelen. De ouders geven de onderwijzers en de onder wijzers de ouders de schuld, de Overheid geeft den Staat en de Staat de Kerk, en zoo draaien we in een kringetje rond. Geschreven wordt er veel en gepraat ook, maar gedaan? Laten we hopen, dat zeer velen deze brochure zullen koopen en lezen en zich geroepen zullen voelen mede te werken tot beteugeling van de niets ontziende baldadigheid van de jeugd. J. R. Koning. Onderschrifteen klein stukje uit de brochure: Het kind brengt een deel van den dag in school door, een deel in huis, maar een zeer groot deel op straat en het is juist de straat, waar het in ongebonden vrijheid rondzwerft en eiken teugel mist, die het kind behoeft. In den vrijen tijd buiten de school mist het elke leiding niemand die in dien tijd zich met de leiding en opvoeding belast. Hier ligt het probleem, van welks oplossing de overwinning van het kwaad afhangt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 6