DE BEUK OP HET OUDE BUITEN HEEMSCHUT 23 Bij bezien van deze lijst blijkt dat er bij de „gekleurde proeven" van de veiling voornoemd enkele zijn die overigens alleen in proefdruk op krantenpapier en teekening bekend zijn, ook enkele die overigens alleen in teekening bestaan, doch zoowaar ook nog drie de laatste nummers 232, 233, 234 die alleen als zoodanig bewaard zijn gebleven; daar bestaat dus geen ongekleurd exemplaar of teekening meer van tenzij er uit een verzameling nog een voor den dag komt. Tenslotte als aanvulling de overdruk van het Bouwkundig Weekblad als eerste en laatste in de rij der publicatiën. Daarin zijn 61 prentjes uit het boekje van het „N. v. d. D." verkleind gereproduceerd met bij elk prentje ernaast een fotografische afbeelding van hoe dezelfde plek er nu uitziet. WENCKEBACH heeft door deze uitgebreide serie penteekeningen iets gegeven wat hij niet heeft kunnen beseffen. Hij heeft in grooten stijl wakker geroepen de liefde en de belangstelling voor de schoonheid van Amsterdam. Mocht er nog eens een uitgave van zijn prentwerk komen, late deze dan 234 afbeeldingen bevatten of zooveel meer als er wellicht nog voor den dag komen. Prinsesjesdag 1938. A. A. KOK, architect B.N.A. SCHAEP EN BURGH TE 's GRAVELAND Het zal zoolang niet meer duren of de wintersche boomen gaan zich weer voor het voorjaar tooien; staat er de Hamamelis al niet volop te bloeien, vroolijk en blij als in een opengewerkt, gulden kleed? Voor dat de knoppen dermate gaan zwellen dat zij de duidelijke teekening van de takken tegen de lucht verdoezelen, is het zaak alom, waar boomen staan, te kijken. Als men door de laan is gekomen, wier einder het crèmerose huis is en wier begin ter linker geflankeerd wordt door den beuk, die zich in den vijver weer spiegelt, waar naar hij zijn takken brengt, en ter rechter door den kandelaberspgr, dan ziet men den beuk in volle majesteit, 'en wel drie keer zoo hoog als het huis van het oude buiten. Hij staat er op het zeer ruime grasveld, dat schijnbaar tot het huis toe loopt; slechts een grindpad scheidt beide. Hij heft er de kruin om hoog. Hem raken niet de witte»wolken, die opkomen vanuit de verten, die men achter het huis weet, de wolken, voortgestuwd door den wind en trekkend in haastige vaart voor den nog hoogeren opaalblauwen hemel, terwijl slechts de bovenste takken, in den top van de enorme kroon, wat heen en weer bewegen. Opvallend is deze eigen, lichte beweging, aan plaats gebonden, tegenover het vrije vlieden van de wolken, al is die vrijheid beperkt tot het in een richting gaan. Majestueus staat de beuk, voor hèm alleen is het grasveld, dat over de geheele breedte in schaduwbanen en schitterend groene banen is verdeeld. De schaduw banen worden door de zon gelegd, die achter de stammen van de boomen aan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 13