6 HEEMSCHUT I i in en dientengevolge werden toen de kloosters en geestelijke instellingen opgeheven. Men ging ten slotte ovpr tot den verkoop van deze goederen. Het Refugiehuis van de Proostdij van Meerssen was het eerste aan de beurt en werd op 19 Februari 1797 aangekocht4/door ANNA LlZETTA GEELEN te Maastricht. Zij kocht tegelijk een huis in de.Spilstraat, hetgeen vroeger aan de Dominicanen had toe behoort en betaalde voor beide samen 9600 livres. Sedert werd dit gebouw als woonhuis gebruikt en door verschillende gezinnen betrokken. Thans moeten nog 10 gezinnen er hun leven in doorbrengen. Een slechte verzorging heeft ten slotte geleid tot de onbewoonbaarverklaring en bracht daardoor dit bepaald prachtige gebouw tevens in ernstig verval. De voorgevel is ter hoogte van de eerste balklaag straatwaarts uitgebogen. Vroeger heeft men reeds uit de raamopeningen op de tweede verdieping de hardsteenen tusschenstijlen weggenomen. Veel steenen in den voorgevel zijn gebroken. De achtergevel, aan de binnenplaats gelegen, is bouwvallig, doch het gebouw is mijns inziens nog te behouden door een goed verzorgde restauratie, maar dan uitgevoerd door bekwame ambachtslieden. Voor de" Monumentencommissie is hier iets te doen, waarmede ik haar van harte succes toewensch. Er - zal echter geld voor noodig zijn, doch er is steeds een levendige belangstelling voor monumenten van kunst en historie. Wie sticht hier nu in Maastricht een Vereeniging, die zulke panden aankoopt en restaureert om voor het nageslacht bewaard te blijven? Maastricht, Augustus 1937. H. C. M. VORST. ALUMINIUM VERF De Roodverver heeft een medewerker verkregen, de Aluminiumverver. De roodverver werkt met signaalrood, een materiaal, een kleur waarmede men alles bederven kan, brievenbussen, winkelpuien, geheele stadsgezichten. De aluminiumverver werkt met namaak-zilver. In huis werd daar eerst het verwarmingslichaam, de radiator mede bedaan en omdat het bleek goed te plakken op ijzer, wordt het nu ook buitenshuis aangebracht. Te Harlingen worden er de nieuwe lantaarnpalen mede besmeerd, tot aesthetische schade van het schoone stedeke. Te Haarlem is aan den Koudenhorn de kazerne, een eerbiedwaardig bouwwerk als 'n hofje; daar zijn onlangs de afvoerbuizen en ijzeren gevelankers geallumineerd. Aan de stations in den achterhoek richting Doetinchem, Winterswijk woiden de gegoten ijzeren kolommen, kappen en nog veel meer namaak-verzilverd. Waarvoor? Vroeger waren zoodanige ijzerwaren donkergroen of zwart. Was dat niet goed? Ach jawel, maar aluminiumverf is nieuw en leelijk, twee redenen om ze toe te passen. Een troost is erbij. Al datgene wat werkelijk leelijk is, niet wat men zoo maar vindt, doch dat 't is, al datgene wordt vernietigd, gaat te gronde. Signaalrood verbleekt spoedig, aluminiumverf wordt grauwzwart, nog spoediger. Hoe ernstiger de leeliikheid, des te vlugger de natuur lijke vernietiging. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 6