10 HEEMSCHUT het bestuur van den Oudheidkundigen Kring niet in, dat bijvoorbeeld de K.N.A.C. op het amoveeren van het Tolhuis heeft aangedrongen. Stadgenooten, oud-stadgenooten en allen, die het Goudsche stadsschoon als een kostbaar persoonlijk bezit beschouwen, doet Uw invloed gelden, opdat Gouda niet worde veramerikaniseerd. Raadsleden van Gouda bezint U alvprens Uw goedkeuring aan deze plannen te hechten. Het nageslacht zal U oordeelen, wan neer het verneemt, dat de mooie Nieuwe Haven werd gedempt ter wille van het onderhoud van de kademuren en het waardige en historische Tolhuis, het sluitstuk van de Haven werd gesloopt ter wille van problematieke verkeerseischen. Namens het bestuur van den Oudheidkundigen Kring „die Goude" Dr. Mc. J. SMIT, Voorzitter. H. DE GROOT, Secretaris. Gouda, in de dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Onderschrift van de redactie. Te Gorinchem wilde men eenige jaren geleden dempen het Paardewater, dat is een deel van de oude vestinggracht aan de Noordzijde van de stad. Dat was naar het oordeel van het Gemeentebestuur toen heel erg noodig. Nadat schoonheidlievende vereenigingen in 't geweer trokken hoort men er niets meer van en ligt het Paardewater rustig aan den drukken verkeersweg met" aan de overzijde de majestueuze molen die zich van vreugde over 't behoud van 't schoon watervlak daarin weerspiegelt. Dit gaf het Bestuur moed aan het Gemeentebestuur van Gouda te verzoeken de Nieuwe Haven niet te dempen en het Tolhuis niet af te breken zonder vakkundig advies, waartoe de Bond Heem schut zich zoo gewenscht beschikbaar stelt. DE IMBOSCH Het ongelooflijke is gebeurd. De Imbosch is eigendom geworden van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten. Hiermede is het werk aan den Oostkant van de Veluwe voltooid. Er is een afgerond geheel verkregen dat tot in lengte van dagen zal zijn en blijven het Natuurreservaat van Nederland. Er zijn op tal van plaatsen in Nederland beschermde gebieden, eigendommen van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, van een der Provinciale Landschappen, van Gemeentebesturen, doch niets evenaart het natuurpark van de Oost-Veluwe. Rozendaal, Beekhuizen, Hagenau, Imbosch, zij sluiten aaneen. De hooge weg langs den' Veluwezoom, langs de Sijpenberg, de Kaap, de Posbank geeft eenig begrip van de uitgestrektheid, doch slechts van een klein deel. Oostwaartsch heeft men daar een geweldig vergezicht tot over den IJsel en de heuvelen van Montferland en verder. Doch Westwaartsch is bosch. Achter dit bosch begint de woeste natuur, heide, zandheuvelen, dennenbosch in rijke afwisseling. De Imbosch is de kroon op het werk van Natuurmonumenten. Indien in de toekomst de verspreide eigendommen nog eens worden afgerond, indien de Provinciale Landschappen hier en daar, ieder in hun gewest, een fraaie buiten plaats of stuk ongeschonden natuur vastleggen, slaat Nederland geen slecht figuur inzake de natuurbescherming.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 10