96 HEEMSCHUT afzonderlijk en na een schriftelijk verzoek van belanghebbende, waarbij een nauw keurige omschrijving en teekening van de reclame is gevoegd (liefst met overlegging van een foto). Ter toelichting van het standpunt, dat Gedeputeerde Staten ten aanzien van het verleenen van zulk een bijzondere vrijstelling innemen, zij nog medegedeeld, dat het streven van Gedeputeerde Staten er in de eerste plaats op gericht zal zijn, te waken tegen schending van het landschapsschoon, b.v. door borden langs de groote verkeerswegen, terwijl hét duidelijk is, dat ook bij reclames aan winkels, café's, garages e. d. matiging dient te worden betracht in de grootte en het aantal der reclames. Voorts meenen Gedeputeerde Staten .er op te moeten wijzen, dat het niet steeds gemakkelijk is, in bepaalde gevallen aan te geven, of men al dan niet met reclame te doen heeft. Naar hunne meening wordt het begrip „réclame" te ver uitgebreid, wanneer men daaronder .ook doet. vallen .een bordje met het opschrift „Bondshotel" of „Agentschap BrandverzekeringMij.-.Xweehuizen"; zoolang dergelijke bordjes binnen bescheiden afmetingen blijven, dienen zij niet als reclame, maar eenvoudig als een aanduiding te worden beschouwd, zoodat geen vrijstelling noodig is. In de praktijk heeft zich ook^'nög de kwestie voorgedaan, of de verordening toepasselijk is op fietsenrekken, waarop een reclanfeis aangebracht. Het heeft zeer zeker niet in de bedoeling der Staten gelegen, de* verordening op deze en dergelijke reclames van toepassing te doen zijn, evenmin als op een opschrift op een benzinepomp, waardoor enkel het merk of de herkomst der benzine wordt aangewezen. Zoolang bij deze soort van reclames niet van misbruik kan worden gesproken, bestaat er dus naar de meening van Gedeputeerde Staten geen reden om er tegen op te treden. Voor zoover noodig zij er nog aan herinnerd, dat de provinciale verordening niet van toepassing is voor de plaatsenLeeuwarden, Sneek, Franeker, Harlingen, Bolsward, Drachten, Heerenveen, Huizum en Dokkum, waarvoor een gemeentelijke verordening geldt. ONZE GROOTE RIVIEREN Onze groote rivieren heet het nieuwe VERKADE-album, het 25ste VERKADE-album. Is 't beter, is 't niet beter dan de vorigen? Laat ons dit niet vragen. Het is een prachtstuk, niet alleen als boek, doch voornamelijk als opvoedend element in den trek naar de natuur en de schoonheid bij de jeugd. De tekst is van Dr. JAC. P. THIJSSE, de afbeeldingen naar pen- en waterverfteekeningen van C. ROL, H. ROL en J. Voerman Jr. Het boek is geheel uitnemend verzorgd, zoowel typografisch als wat betreft de kleurendrukken der platen. Heemschut kan VERKADE niet dankbaar genoeg zijn voor het goede werk dat met de serie albums tot stand is gebracht. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 8