ANTENNEPALEN 78 HEEMSCHUT De Amsterdamsche woonhuizen hadden vroeger een dak. In de laatste twintig jaren werden deze huizen veelal gemaakt met een „plat dak", beter gezegd zonder dak. Daar komt men nu zeer terecht geleidelijk van terug. Inmiddels zijn er vele straten en geheele stadswijken met „horizontale begrenzing". De bewoners hebben dit silhouet voorzien van palen en stokken ten behoeve van de radio. Wanneer men verhuist is het eenvoudig deze staketsels achter te laten. En verhuizen doet de Amsterdammer gaarne. Zoo op of bij 1 Mei verhuizen vijftigduizend huisgezinnen. Heemschut heeft, vele malen te keer getrokken of raadgevend opgetreden op vele plekken in Nederland om ontsieringen van velerlei soort te doen verdwijnen, doch de antennestokken, wat daaraan te doen. Tot onze vreugde bond het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht den strijd aan. In September van dit jaar kon men in de krant lezen, dat Bouwtoezicht 41.000 antennepalen had doen verdwijnen, dat 320 kilometer straatwand was „gezuiverd" van antennemasten. En waarlijk, wat een verschil waar de opruimer geweest- is en waar niet. Na de buitenwijken schijnt nu het stadscentrum aan de beurt te zijn. Hoe dat werkt bemerkten wij uit een gedrukten brief, dezer dagen ontvüngen, luidende als volgt: Hiermede breng ik het volgende onder Uw aandacht, hetgeen voor U van belang is, indien U in het bezit is van een radio-ontvangtoestel Krachtens art. 8 onder b der Bouwverordening is het verboden antennepalen op of aan gebouwen aan te brengen. Ook het gebruiken van uitstekende houten latten is niet toelaatbaar, hoogstens mogen gegalvaniseerd ijzeren pennen worden gebezigd ter bevestiging van de isolatoren. Deze pennen mogen niet langer zijn dan 40 cm. Indien U derhalve een of meer vorenvermelde objecten mocht bezitten en dus in overtreding zijt van de bepalingen der Bouwverordening, zullen door mijn Dienst krachtens art. 176 lid 2 der Bouwverordening maatregelen tegen U moeten worden genomen, tenzij bij de binnenkort te houden inspectie blijkt, dat de objecten zijn verwijderd en de draden op toelaatbare wijze, zonder het gebruik van palen of latten, zijn aangebracht In het algemeen _js de beste, oplossing, het spannen der draden over de binnenterreinen, van den achtergevel van het perceel zelf naar den achtergevel van de tegenovergelegen bebouwing, ongeveer loodrecht op de richting dier achtergevels, waarbij de invoer ook, zoo eenigszins mogelijk, aan de achtergevels plaats vindt. Ten einde moeilijkheden te vermijden, geef ik U in overweging indien U een antenne bezit na te gaan of deze overeenkomstig het voorafgaande is gespannen en zoo neen, zorg te dragen dat zij binnen 14 dagen na dagteekening dezes in orde is gemaakt en de palen en latten zoowel van voor- als van achtergevel zijn verwijderd. Indien U aan dezen raad geen gevolg geeft, zal door de Gemeente moeten worden opgetreden door het zenden van een aanschrijving van Burgemeester en Wethouders tot verwijdering van de(n) paal (palen) en/of de lat(ten). Bij niet-voldoening aan deze aanschrijving, zal (zullen) de paal (palen) en/of de lat(ten) van Gemeentewege, doch voor Uw rekening, worden afgebroken, terwijl dan tevens een strafvervolging zal worden uitgelokt. Ik vertrouw er echter op, dat deze dwangmaatregelen onnoodig zullen zijn en dat U zal medewerken tot het verkrijgen van een ordelijken toestand. Het verwijderen van de antenne palen is bovendien een belang voor U zelf, daar zij oorzaak zijn van gebreken aan het perceel, en lekkage en andere ongemakken tot gevolg kunnen hebben, terwijl het over de geheele linie ordenen van de antennes in het belang is van een goede radio-ontvangst. Desverlangd worden nadere inlichtingen verstrekt door mijn Dienst en wel des Maandags t/m Vrijdags tusschen 4 en 5 uur 's namiddags, bureau Valckemerstraat 2, kamer 6. De, Directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 2