RK VAN 4000 H.A, EEN NATIONAAL 66 HEEMSCHUT Gedurende meer dan 25 jaren is de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland onafge broken bezig om een natuurreservaat te stichten in het hoogste deel van de Vel uwe, dat schilderachtig afhelt naar 1 IJsseldal. Door zijn uitge strekt, .eid, zijn gunstige ligging, het onderhoudend rèliëf van zijn bodem en zijn typische geologische formatie is dit landschap waardig om voor dit en voor komende geslachten ongestoord behouden te blijven, als studieveld en als recreatieoord voor het Nederlandschë volk. Het behoud van Hagenau in 1910, Rhederoord in 1919, Beekhuizen en de Rheder- en Worfh-Rhederheide in 1930 ën ten slotte het Onzalige Bosch in 1933, een onafzienbaar woud- en heidegebied van 2500 Hectaren, was het resultaat van deze kwarteeuw van stagen arbeid. EN THANS DE IMBOSCH! De beroemde Imbosch, groot 1451 H.A.die door zijn Ringallee zulk. een fraaie begrenzing heeft, bestaat uit heuvelachtig gebied met loofhout en naaldbosschën van zeer uiteenloopende leeftijd en samenstellingeen belangrijk gedeelte geeft een denkbeeld van de onbegrensde ruimte der Veluwsche heidevelden. Door zijn ligging en zijn karakter vormt de" Imbosch feitelijk .één geheel met dé overige bezittingen van de Vereeniging aan den Veluwezoom, en indien onze plannen slagen, zal een Nationaal Park kunnen worden verkregen van 4000 H.A., eenig in Nederland. Hier wordt het edelhert nog in volle vrijheid aangetroffen. Met groote vrijmoedigheid' doen wij weer een beroep op alle natuurvrienden om ons terzijde te staan de zware taak, die de Vereeniging op zich genomen heeftj nader tot haar voltooiing te brengen. Wij weten, dat zeer velen het zullen toejuichen een der schoonste deelen van ons vaderland voorgoed gered te zien van de gevaren, die allerwegen het Nederlandsche landschap, en niet het minst dat van de Veluwe, bedreigen. Met dezen aankoop is een bedrag gemoeid van f 275.000. Wij zouden gaarne zien, dat van deze som een aanzienlijk gedeelte in giften bijeengebracht werd, want de Imbosch kan, zal hij zijn karakter ten volle behouden, weinig inkomsten afwerpen. Wij houden ons er van overtuigd, dat de vele duizenden, die deze streek en haar natuur- en landschapsschoon kennen en waardeeren, gaarne een steentje zullen bijdragen. Behalve door giften zal het bedrag voor den aankoop bijeengebracht moeten worden door rentelooze voorschotten, aflosbaar in 25 jaarlijksche termijnen, en door het uitgeven van een 2'/2 °/0 obligatieleening. De rentelooze voorschotten en de obligatieleening zullen jaarlijks een belangrijk bedrag aan aflossing en rente vereischen en derhalve groote verplichtingen aan de Vereeniging opleggen. Gaarne wekken wij ieder, die van deze plannen kennis neemt, op om ook bij anderen steun te vragen voor het grootsche werk, dat de Vereeniging onderneemt en dat van onschatbare waarde moet worden geacht, vooral ook voor degenen, die na ons komen. Alleen dan zal deze aankoop kunnen slagen, als iedere natuurvriend zich bewust is van de groote moeilijkheden, welke overwonnen moeten worden en bereid om daartoe naar zijn vermogen bij te dragen. Amsterdam 1937, Heerengracht 540. Het Dagelijksch Bestuur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 2