HEEMSCHUT 75 en bijkleuren. Zoo staat dan nu de voorgevel van 't oude raadhuis weer overeind en ziet er niet zoo zonderling meer uit als voor den aanvang der herstelling. Niettemin blijft het een merkwaardig staal der Nederlandsche bouwkunst. Eerst al door den bouw in 1688 van een ontwerp en met de natuursteen levering van 1632. Doch vooral door de gevelverdeehng. Wanneer men scherp let op de voortbrengselen van de bouwkunst rond 1630 krijgt men daar toch wel gezicht op. Het begin der 17e eeuw was nog volop de renaissance kunst, van trapgevels, van 't werk van DE KEYSER. Daarna komt het klassicisme met als eersteling de Coymans- huizen aan de Keizersgracht te Amsterdam, een jeugdwerk van JACOB VAN CAMPEN van 1624, zoo uit Italië medegebracht met hoofdgestellen van pilasters en kroonlijsten. Kort daarop ziet met VlNGBOON's invloed, met toepassing der orden doch ook van de klauwstukken in de trappen der gével- beëindigingen. Het Naaldwijksche ambachts huis is een gemengd voorbeeld uit dezen overgangstijd van renaissance naar klassicisme. Men ziet eraan de friessteenen met leeuwenmaskers en de accoladen van de renaissance, de aanloopers van den top, zooals men die later aan de verhoogde halsgevels zal vinden, de klauwstukken met krullen van de laat- renaissance en daarbij het klassieke frontispice. Men moet veel langs de Hollandsche straten en grachten gewandeld en gekeken hebben om dit uit te rafelen. Men kan voor elk onderdeel een geval aanwijzen waar dit in voorkomt doch nergens ziet men een dusdanige samenvoeging. Ten slotte iets over de wapens en den gevelsteen. De gevelsteen was van vrij zachten steen met bladders verf erop. Het was geraden hier niet met bijtmiddelen aan den gang te gaan en den steen weder te voorzien van een beschermende verf laag temeer omdat hij zich bevindt in een muurvlak dat op het weer staat, vrij dicht bij zee. De losse verfschubben werden afgenomen en de geheele steen in een matte kleur geverfd, waarna de Vrouwe Gerechtigheid in toepasselijke kleuren geschilderd werd, waardoor ze tenslotte als een struische deern naar voren kwam. De spreuk die er oudtijds onder gestaan zou hebben kwam er weder op: gerechtigheid verhoogt een volk. De afdeklijst er boven zal vroeger wel een andere bestemming gehad hebben, denkelijk een afdeksteen van een trapgevel. Ze was echter deugdelijk, niet leelijk en beschermde den gevelsteen goed, zoodat er geen reden was hier iets te wijzigen. Bh. Na de voltooiing der restauratie werden de wapens aangebracht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 13