72 HEEMSCHUT straatverlichting werd een blokje steen aangebracht met een gat voor een lantaarnarm. Dit blokje werd naar het gebruik van den tijd gemaakt van hardsteen in tegen stelling met de oude natuursteenlevering van 1632 die van zandsteen was. In 1775 ongeveer oordeelde men het Ambachtshuis verouderd. Het werd binnen ingrijpend gemoderniseerd. In den zijgevel werd een breede dubbele deur aan gebracht met daarachter een gang, een corridor naar Fransch voorbeeld. Het voorhuis achter den voorgevel werd tot linker zijvertrek zoodat de oorspronkelijke buitendeur buiten gebruik raakte. Rechts werd een vergaderzaal gemaakt en in de gang een houten trap naar boven ter vervanging van de spiltrap die vroeger in het voorhuis stond. Dit alles werd uitgevoerd in vormen style LOUIS XV, De kruisvensters die verouderd waren werden van de middenstijlen en kalven ontdaan en de luiken verwijderd; in het overblijvende randhout werden schuiframen aan gebracht met kleine ruiten en buitenluiken over de geheele hoogte aan de beneden vensters. In 1800 ongeveer werden tijdens de Bataafsche Republiek de wap.ens van FREDERIK HENDRIK in de nis boven in den gevel en van WILLEM III boven de deur vlakgehakt. Inwendig werden hier en daar verbeteringen aangebracht voor de nieuwe bestemmingraadhuis. In 1910 ongeveer werd eene restauratie van overheidswege ter hand genomen! Het dak dat altijd zwartverglaasde pannen had gedragen werd vervangen door beschot met leien, maasdak in ijzeren haken. Dit dak werd „opgesierd" met 4 dakvensters in namaak gothiek en draaiende ramen met geel glas in lood. In het gebouw bleef een teekening achter hoe men zich toen voorstelde het geheele bouwwerk onderhanden te nemen. Verder dan het dak kwam men echter gelukkig niet. De zes prachtige oude schilderstukken op hout, portretten, vijf van de Heeren en een van een Vrouwe van Naaldwijk werden aan het Rijksmuseum te Amsterdam in bruikleen gegeven voor 40 jaar. In denzelfden tijd of iets later werden in de Burgemeesterskamer boven op den hoek gebrandschilderde glas in lood- paneelen aangebracht van twijfelachtige kunstwaarde in de bovenlichten der schuiframen en van den ingang in den zijgevel. Met deze gegevens en gissingen toegerust zou dan de restauratie beginnen. Het genotwerd verfijnd door de mededeeling dat de dienst van het Gemeentehuis in het gebouw moest blijven. Het Gemeentebestuur van Naaldwijk was aanvankelijk van plan geweest een nieuw raadhuis te bouwen, een groot bouwwerk buiten de kom en dan het oude te ontruimen, te doen restaureeren en in te richten voor de politie. Om geldelijke redenen ging de totstandkoming van het nieuwe raadhuis niet door. Het oude moest dus van buiten gerestaureerd worden terwijl binnen de ambtenaar ter secretarie rustig zijn werk kon doen. Daar was de boodschap bij dat deskundigen het gebouw zoo slecht oordeelden dat eene restauratie niet meer mogelijk zou zijn. Een en ander gaf aanleiding den gevel buiten en binnen krachtdadig te stutten dat, al mocht ook een deel neiging vertoonen tot vallen, het overige in de stutten zou blijven hangen. Want de ervaring leert dat bij plaats gehad hebbende instortingen verzuimd was te stutten. En oude bouwwerken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 10