DE „OUDE MOLEN" TE ASTEN 58 HEEMSCHUT betering die werd bereikt. Het resultaat hiervan was spoedig waar te nemen, omdat de verbeterde molen reeds snel liep en zeer veel water gaf terwijl de onverbeterden nog amper maalden. Doch aangezien de getrapte bemaling van het goed werken der 3 molens afhing, moest nu worden besloten tot het verdekkeren der geheele bemaling. Voordat de eerste molen werd verdekkerd, had het Bestuur bij een tiental polders, die verdekkerde molens hadden en over het geheèle land verspreid waren, inlichtingen ingewonnen. Al de Besturen raadden zonder uitzondering het verdekkeren aan, zoodat na het bezichtigen van een aantal verdekkerde poldermolens in Zuid Holland de zaak vrijwel beklonken was. Op de laatste vergadering werd dan ook met algemeene stemmen besloten de overige twee molens te verdekkeren. Op 19 September 1935 des middags had de plechtige ingebruikstelling van deze unieke bemaling plaats. De gasten waren hiertoe opgeroepen door een uitnoodiging in oud-Hollandsche taal. Op den openingsdag waren bij de opening dezer bemaling behalve vele autori teiten op poldergebied en journalisten aanwezig o.a. Ir ROEBROEK, de Directeur Generaal van den Landbouw naméns den Minister van Landbouw en Mr. P. G. VAN TlENHOVEN, die na 10 jaar strijden voor de molens een tastbaar resultaat van zijn streven mocht aanschouwen. Er woei een halven storm doch de drie molens die een heel stuk uit den wind waren gekeerd maalden .rustig en stevig door. Het polderbestuur bezit onder zijn eigendommen een fraaien 18é eeuwschen polder beker. waar op gegraveerd staan de 6 poldermolens van den Driemanspofder temidden van het landschap van akkerende en rijdende boeren. Aan den bovenkant van het glas staat: Sex rapido cursu vigiles trium o'rdine servant, zes trouwe snelle wachters beschermen den polder geplaatst in twee groepen van elk drie molens.. Deze beker was een inwijdings poculum en de archieven'vermelden daar omtrent:1 „Soo is goet gevonden en verstaan, dat alle en ieder die uit het selve glas dé onderlinge vriendschap en het welvaren deeses polders.zal koomen te drinken, gehouden sal zijn deese met syn onderteekeninge neevens seeker vers of spreuk te confirmeeren en te approbeeren. Actum 11 Oct. 1721." F. v. R. De aanwending van stoom en electriciteit als krachtbron in 't molenbedrijf heeft vooral het laatste decennium tal onzer molens doen vallen als slachtoffer van deze moderne maaltechniek. Met sympathie mag daarom de onvermoeide waak zaamheid worden begroet van de Vereeniging „De Hollandsche Molen". Dank haar ideëel streven bleef het behoud van talrijke sierlijke molens in ons land verzekerd. Een gelukkige steun vindt dit streven in de uitvinding van den heer DEKKER de z.g. stroomlijnwieken welke aan onze windmolens een belangrijk grootere capaciteit verleenen ook bij matigen wind, terwijl aan hun schoonheid nagenoeg geen afbreuk wordt gedaan. Brabant en Limburg geven in de toepas sing van het systeem DEKKER 't goede voorbeeld aan 't overige deel van ons land. Zoo werden den laatsten tijd verscheidene molens in onze Peelstreken „verdekkerd". De eerste verdekkerde Standaardmolen was die van Oirschot. Thans heeft Baexem (in Limburg) dit goede voorbeeld gevolgd en naar mij werd medegedeeld is de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 8