DE MOLENS IN ZUID-HOLLAND 54 HEEMSCHUT De Provincie Zuid-Holland heeft steeds veel molens gehad. Dit waren koren molens en watermolens. De korenmolens staan meest bij de steden, veelal op de verhoogingen der oude vestingwerken. De watermolens sieren het landschap. Wanneer er bij herhaling berichten en prentjes in de pers verschijnen van molens die afgebroken worden moet- men wel denken dat het niet lang meer duren zal tot de laatste verdwijnt. Het is daarom go.ed ook eens te vermelden wat bereikt werd om de molens te behouden, te herstellen, ja soms weder te doen opbouwen. Want al degenen die denken dat de molen afgedaan heeft en dat de motor almachtig is, zullen wel verbaasd opzien wanneer ergens een nieuwe molen gebouwd wordt. En toch gebeurt dat! Teneinde een indruk te verkrijgen van wat in één provincie, Zuid-Holland over een tijdsverloop van tien jaren bereikt werd, diene onderstaande opsomming. Door verbetering werden deze molens gered en weder in gebruik gesteld. De verbetering betrof de wieken, de toepassing van „kogellagers" of van pompen, de toepassing van een scheprad of vijzel. Het zijn dan tot 1937 niet minder dan 22 stuks waarbij de merkwaardige groep van den Driemanspolder, waar de getrapte bemaling behouden en hersteld werd. In 1928 de molen van den Boschpolder te Hoogmade. In 1929 de molen van den Vlietpolder te Hoogmade. In 1929 de molen van den Googerpolder te Oude Wetering. In 1930 de molen van den Akkerslootpolder te Rijpwetering. In 1931 de molen van den Vrouwgeestpolder te Alphen aan den Rijn. In 1933 de molen van den Papenwegpolder te Voorschoten. In 1933 de molen van den Groote Heilige Geestpolder te Leimuiden. ln'1933 de molen van den Polder Nieuw Pendrecht te Rhoon. In 1933 de molen van den Polder het Oude Land van Tonge. In 1934 de molen van de Woudsche droogmakerij te Leimuiden. In 1934 de molen van den Dijkpolder de Maasland. In 1935 de drie molens van den Driemanspolder. In 1936 de vier molens van den''Polder Westzijde van Aarlanderveen. In 1936 de molen van den Room en Meerburgerpolder te Zoeterwoude. In 1936 de molen van den Veen en Binckhorstpolder te Voorburg. Geheel nieuw gebouwd werden In 1929 de molen van den Benthuizerpolder te Benthuize. In 1934 de molen van den Veenderpolder te Woubrugge. Deze indrukwekkende lijst van niet minder dan 22 molens in één provincie mag veilig prijken naast de plaatjes van molens die voor brandhout verkocht worden. Dit werkstuk van tien jaren geschiedde niet door weeklagen, doch door samen voeging van, belangstelling en vakkennis. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 4