HEEMSCHUT 47 De Lintbebouwing vraagt telkens bemoeienis, nu eens groot aangepakt, dan kleine gevallen in vele dorpen. De brug is reeds een oud vraagstuk. In de eerste Bestuursvergadering van Heemschut, 26 jaar geleden, stond op de agenda de Waalbrug voor Nijmegen, In het afgeloopen jaar, naar aanleiding van de minder fraaie brug over den Moerdijk, ging een adres naar het Ministerie van Waterstaat om voor een der groote nog te maken bruggen de mogelijkheid van een hangbrug te doen onderzoeken. De beken in Nederland dreigen steeds meer hun natuurlijk verloop te verliezen, vooral in het Oosten en in Limburg. Als een der gevolgen dreigde bij Sittard de Steenen Sluis verloren te gaan, een schilderachtig geval. Door overleg ter plaatse kon deze overlaat behouden blijven. Verschillende jubilea waren er, het Ned. Openluchtmuseum bestond 25 jaar, evenals „Niftarlake", de Oudheidkundige Vereeniging van de Vecht, alle gesticht in denzelfden tijd toen de Bond Heemschut ontstond. „Niftarlake" nam in dit jaar de leiding om buiten de geschiedenis ook de schoonheid van de Vechtstreek ter hand te nemen en stichtte een uitgebreide Commissie, waarin ook Heemschut is vertegenwoordigd, een Vechtcommissie dus. De jeugd gaat in het Heemschutwerk een plaats innemen. Dat begon met een Commissie die de Heemschutgedachte 'onder de jeugd zou brengen en die dit jaar te Amsterdam in het Lyceum een tentoonstelling hield; doch uit zich elders in wat de jeugd zelf doet, waarbij het museum „de Tonijn" goed naar voren kwam met een tentoonstelling te Amsterdam, waarbij de volkskunst van Terschelling een belangrijke plaats innam. De radio brengt niet steeds zichtbare schoonheid. Duizenden antennestokken werden te Amsterdam van de daken verwijderd, waarbij het Gemeentelijk Bouwtoezicht de leiding nam. De radiodistributie blijkt te kunnen volstaan met een kabeltj,§ langs de huizen, zoodat de ijzeren masten die in enkele kleine plaatsen, b.v. te, Lobith, gansch 't stedebeeld bederven, gerust weg kunnen. Vestingwerken die aan de orde kwamen werden behandeld met de Stichting „Menno van Coehoorn"; dit betrof Retranchement in Zeeuwsch-Vlaanderen, vlak aan de grens, een fraai compleet vestingwerk dat dreigde afgegraven te worden voor werkverschaffing. Minder slaagde een poging tot behoud van de wallen van Veere; op een plek die daarvan een onderdeel uitmaakt werd een huis gebouwd. De reclameborden staan ook al van Heemschut's geboorte op de agenda. Dacht men aanvankelijk dat met Provinciale- en Stedelijke verordeningen het kwaad bezworen was, het blijkt dat er altijd nog plekken te vinden zijn waar reclame borden aangebracht kunnen worden; veelal de onbeschermde dorpskommen. Het zijn in. delaatste jaren vooral de verzekeringmaatschappijen die daarvan een onbeleefd gebruik maken, ondanks de klinkende namen, in hun jaarverslagen genoemd. Doch de humor houdt er veelal den moed in. Te Uitgeest verrees in de plassen eerst een bord tegen de alcohol, toen ernaast een ter aanbeveling met als gevolg dat ze beide verdwenen. Aan den Rijksweg Haarlem.den Haag onder Wassenaar staat sedert twee jaar een oude verhuiswagen op een erf langs den

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 9