DE VLEESCHHAL TE HAARLEM 44 HEEMSCHUT Wel diep moet de Heemschutgedachte in het brein van Amsterdam's Gemeente bestuur zijn doorgedrongen toen het in 1936 besloot een complex van 600 H.A. voor bosch, speelweiden, sportterreinen en dergelijke te bestemmen. De tentoon stelling der gezamenlijke teekeningen laat ons zien hoe in een niet al te ver ver wijderde toekomst de naaste omgeving van de hoofdstad een idyllisch aanzien zal krijgen. Hulde aan deze mannen die aldus de natuur met het openlucht-leven tot de menschen van de groote steenachtige stad zullen brengen. Ik heb U thans een en ander verteld van wat er leeft in de Heemschutwereld, bij die breede schare van vrouwen en mannen die elk verdwijnen van iets moois als een persoonlijk verlies beschouwen, die zich daarom hebben vereenigd om, gezamenlijk krachtiger, te vechten voor wat hen lief is. Van hetgeen de Bond Heemschut in het afgeloopen jaar zelf zooal ter hand nam zal de secretaris U zoo aanstonds in zijn verslag verhalen. U zal blijken dat trots veel beterschap, waar over ik hiervoren sprak, nog onnoemelijk veel te doen blijft, want tegen de onver schilligheid ten aanzien van wat de eeuwen aan ons begenadigd Nederland in natuur en bouwkunst en historisch belangrijks hebben nagelaten, zal Heemschut wel altijd moeten blijven strijden. Laten wij dus hopen dat alle personen en organisaties die zich in den Bond vereenigen krachtdadig zullen blijven werken voor wat hen zoo na aan het hart ligt: het behoud en het bevorderen van de schoonheid van Nederland. j In de vaste overtuiging dat dit werk in toenemende mate goede vrucht zal afwerpen open ik deze vergadering. De oude Vleeschhal aan de Groote Markt te Haarlem zal gerestaureerd worden. De steiger staat er om. Dit gaf onzen uitgever aanleiding mede te deelen dat hij daarvan een fraai plaatwerk bezit in een beperkt aantal. Het is de eerste aflevering van een tijdschrift of plaatwerk dat niet verder verschenen is, denkelijk een 25 jaar geleden. Op den omslag staat: Oude Bouw- en Beeldhouwwerken in Nederland en België, I, H. KLEINMANN Co., Haarlem. Plaat 1 is het bouwwerk van de Vleeschhal uit het Z.-O. gezien, plaat 2 het poortje aan de Spekstraat en een der poortjes aan de Markt, plaat 3 een der merkwaardige dakvensters, plaat 4 de top van een der dakvensters, plaat 5 en 6 beeldhouwwerken van den gevel. De aflevering is een goed document van de Vleeschhal vóór de restauratie. Zij is verkrijgbaar bij den uitgever F. VAN ROSSEN, Da Costaplein 6, Amsterdam W., tegen zending van f 1.— op postgiro 8 19 17.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 6