48 HEEMSCHUT weg, waarop overduidelijk naam en adres van een bekend verhuizer. Iets nieuws was dat de Provincie Gelderland het aantal borden van te koop staand onroerend goed bij verordening beperkte. De zomerhuizen komen in een ander gezichtspunt. Weerde men aanvankelijk alle zomerhuizen op grond van de Bouwverordening en Woningwet, thans komen allerwege verordeningen op zomerhuizen en worden in de dorpsuitbreidingsplannen daarvoor plekken aangewezen. Het verlangen naar buiten is niet te stuiten. De roode verf van de vorige Algemeene Vergadering heeft ingeslagen. Tal van Burgemeesters traden er tegen op en de Vereenigingen van schildersbazen evenzoo. Nu echter komt voor de automobielen signaalrood in de mode. Een nieuw vraagstuk-, de zandwegen, werd, voornamelijk door de W.I.L., aangevat, opdat deze niet alle lijnrecht worden. De Vereeniging voor Boomplantdagen deed weder nuttig werk, onder meer door van raad te dienen en leiding te geven bij het planten van gedenkboomen bij xde vorstelijke feestdagen. Uit Finland kwam via het Ministerie een vraag hoe het Heemschutwerk aan te vatten; een uitgebreid advies werd uitgebracht. Enkele kleine bijdragen werden verstrekt, waarbij voor een boekwerk, het deel Drenthe van de serie Genealogische Gedenkteekenen. In verband hiermede werd aan het Gemeentebestuur van den Helder verzocht de merkwaardige grafteekenen op het oude zeeliedenkerkhof te Huisduinen te beschermen. Vele boeken en tijdschriften die de Heemschutgedachte bevorderen verschenen. Als bijzonder goede uitgave dient vermeld het boek van VERKADE, „Waar wij wonen". In Ned -Indië werd vele jaren geleden met medewerking van den Bond Heemschut een „Indische Heemschut" gesticht. De tijd was er echter nog niet rijp voor. Door komen en gaan van Bestuursleden verdween de Vereeniging. Thans echter komt er nieuw leven, vooral inzake het behoud van oude bouwwerken in Batavia, waarover de Heer Ir. H. A. BREUNING opstellen schreef in ons Maandblad en in Indische bladen. Twee nieuwe vraagstukken nam het Bestuur ter hand, waarover nog niet anders kan worden medegedeeld dan dat in een vergadering van het Algemeen Bestuur deze punten werden aangebonden en dat het Dagelijksch Bestuur met de verdere uitwerking bezig is. Het zijn eerst de autobelten, de ontsieringen van autoslooperijen langs de wegen aan den buitenkant der steden, waarover de Heer KONING een inleiding gaf. Dan de leelijkheid der dorpskerkhoven, het gebrek aan waardigheid, waarover de Bossche Burgemeester een uitvoerige beschouwing gaf. Zoo is er dus voor 't volgend jaar weer werk voldoende. De Secretaris, A. A. KOK.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 10