HEEMSCHUT 39 het Doesburger ontvangerskantoor niet alleen de drie schoven van den nieuwbakken huisheer worden gede poneerd, maar, dat ook alle andere gelukkige bezitters van huizen met Andries-thijnsen dit voorbeeld zullen volgen, zoodat dan het ontvangers- kantoor gemetamorphoseerd kan- worden in een korenschuur. Doch er is meer; immers, naar oude voor schriften bepalen, zal voor iedereen, die op St. Andriesdag, 30 November, zijn thijns heeft geleverd de St. Lam- bertusklok worden geluid en ook deze brengt met hare metalen stem weder om een levend element in de slapende rustigheid van Doesburg op den laatsten dag van den 11 den maand van het moe-geworden jaar. In dezen zomer zal Doesburg zijn 700-jarig bestaan luisterrijk vieren; late men dit jaar met de herleving der oude gebruiken beginnen om daarmede in het stadsaspect een ongewone levendigheid te brengen. Net zoo als dat het geval is, wanneer op Palmzondag de kinderen door de zonverlichte straatjes trekken met hun kleurige Palmpaaschjes en overal blijde kond doen, dat de winter weer voorbij is en de jonge lente onder zang en spel in de oude stad haar intrede heeft gedaan. Vanzelfsprekend, dat, waar, economische en andere omstandigheden het in eere- houden van oude gebruiken in den weg staan, deze natuurlijk moeten verdwijnen, maar dat is lang niet overal zoo urgent als velen wel denken. In de stille romantiek van zoo menig in eere gebleven gebruik schuilt een groote waarde voor de versterking van het saamhoorigheidsgevoel der inwoners van zoo menig dorp, stad of gewest. En juist in deze tijden dienen wij alle ons ten dienste staande middelen te aanvaarden om onze nationale saamhoorigheid te versterken in het belang van ons eigen land en volk. Daarom zie ik in de Heemschut-taak, zooals die gepropageerd kan worden in M.I.L. een opgave van groote vérstrekkende beteekenis, een dankbare opgave tevens, omdat zij in de uitoefening der actieve Heemschut zoo dadelijk beloond wordt. De heer KOK is bereid als gelukkige eigenaar van een Doesburgsch Pand met St. Andriesthijns voor te gaanwie volgt thans en wie verhaalt hier in deze gastvrije kolommen van zijn of haar ervaringen als levende Heemschutter, voor wie ik als motto zou willen stellen de woorden uit HUYGEN's Scheepspraet „Dutten? Wacht, dat most ick schutten". Oosterbeek, „De Meihof", Mei 1937. D. J. van der Ven. Afb. 5. De eenzaamheid van het strand te Wester- schouwen wordt op de Stra-dagen verbroken door de verschijning der Stra-ruiters, die hun paarden na overoude traditie dan in zee drijven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 7