HEEMSCHUT 37 markt op Donderdag, wanneer daar juist markt wordt gehouden en voor het edele gothische monument van het Raadhuis de drukke doening is gade te slaan van marktende vrouwen en meisjes in de mooie dracht van Wal cheren en de Bevelanden? Op andere dagen is de Middelburger markt na tuurlijk öök schoon, maar juist op dien Donderdag is er de verstarde stilte verdwenen, heerscht er leven en be weging, zoodat er van heinde en ver de menschen in vacantievrijheid komen genieten van die dan wel héél bijzondere schoonheid der Middelburger markt, doorzongen van het vroolijke klokkespel dat tinkelend neerhuppelt van den hoogen Abdijtoren over de feestelijke bedrijvigheid van de weekmarkt. Wat de Donderdagsche marktdag voor Middelburg is, beteekent de Vrijdagsche Kaasmarkt voor Alkmaar, waar het stoere gilde der kaasdragers met hun kleurige linten-hoeden feitelijk reeds uitsluitend om zijn decoratieve-beteekenis in stand wordt gehouden. Immers, er zijn meer efficiente werkmethoden te volgen in het wegen en optassen der duizepde kaasbollen dan de kaasdragers in hun traditioneele handelingen kunnen betrachten. Het instandhouden van het kaasdragersgilde met zijn burries en primitieve weegwerktuigen brengt een offer aan de werkmethoden van den hedendaagschen tijd, doch schenkt tevens de schoone voordeelen van het conser- veeren eener traditie, die om haar geestelijke waarde niet hoog genoeg voor een stad als Alkmaar kan worden aangeslagen. Wat ook elders zoo dikwijls wordt verwaarloosd en vertreden in kleinigheden waar deze toch zoo gemakkelijk geëerbiedigd konden worden, is niet in een bijdrage als deze zelfs bij benadering aan te geven. De activiteit op het gebied der levende Heemschut zou veelzijdig menig interessante werktaak naar voren kunnen brengen. Daar zijn tal van gebeurtenissen in het Nederlandsche stads- en landseigen, die op bepaalde dagen van het jaar een bijzondere attractie scheppen voor een bepaalde omgeving, doch welke maar al te dikwijls in koele domheid worden verwaarloosd of totaal genegeerd. Ik denk hier bijv. aan de Pinksterdrie- viering op Walcheren met het prachtige ringrijden op Koudekerke, Nieuw en St. Joosland en Souburg, waarbij de jonkmans hun zware, bonkige Zeeuwsche werkpaarden tooien met bloemen in de manen en zelfs de „geslinterde steert" met een schoon boerenbont bouquet wordt getooid. Maar, nu de meiskes van Walcheren hun oogen mogelijk meer opslaan naar chauffeurs en motorrijders, zou het toch wel een Heemschut-taak kunnen zijn jaarlijks een medaille uit te loven voor het mooist versierde paard met de traditioneele wit-gelooide tuigen en bovenal met de curieus geslinterde staart. En eveneens zou er een pollepel-prijsje niet mogen ontbreken,- terwijl door het zenden van een gemoedelijken omzendbrief aan de Afb. 3. Waarom looft Heemschut geen Pinksterdrie-prijzen uit voor het mooist versierde „nnkneerspeerd" van Walcheren7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 5