34 HEEMSCHUT DE OUDE SPELDENFABRIEK TE MAASTRICHT Dat de tand des tijds onverbidde lijk knaagt aan alle dingen die door de alles koesterendezon beschenen worden, ondervinden wij allen. Dat dienzelfden tand echter de gelegenheid wordt gelaten zijn knaagwerk met succes zóóver voort te zetten tot het slachtoffer in kwestie bezwijkt, moeten we betreuren. Het slachtoffer in casu is een woonhuis, thans zoozeer ver waarloosd en afgewoond dat men het maar beter vond er een bordje tegen aan te spijkeren: „Onbewoonbaar verklaarde woning". De voorgevel met hoofdgestel is van baksteen rus tende op een plint van mergelblokken, twee mergelsteenen lijsten scheiden onderstuk en eerste verdieping. De eerste en tweede verdieping vertoonen zeslichtvenstersin hardsteenen omlijs ting; deur met bovenlicht zijn even eens met hardsteen omlijst. Boven de vensters der tweede verdieping bevinden zich de thans van ouderdom omgetuimelde jaarankers 1641. Het huis, thans in afbraak, heeft behalve als woonhuis nog dienst gedaan als Langs de Maas te Maastricht- dit echt speldenfabriek, met welken naam het Limburgsch huis staat te verdwijnen nog steeds in den volksmond wordt aangeduid, 't Is jammer dat dezen typischen gevel, vrijwel eenig in onze oude binnenstad, geen beter lot beschoren is en dus verdwijnen zal om plaats te maken voor een waarschijnlijk wel moderner maar zeker niet mooier exemplaar, dat in stijlloosheid voor zijn linker buurman allicht niet veel zal onderdoen. Maastricht, Mei 1937. W. F. H. De HAAN. Naschrift van de redactie. Het vervult ons met vreugde dat telkenmale van inwoners van Maastricht Heemschutberichten komen. Dit duidt erop dat er belang stelling bestaat voor het behoud der schoonheid. Het thans naar voren gebrachte geval is heel belangwekkend. Niet alleen voor dit eene huis doch als voorbeeld voor de oude stadskern. Dit vraagstuk is alom. Vooral te Amsterdam heeft het sterk de aandacht. Daar kan men zien dat in de oude stad vrijwel geen huis meer gewijzigd of vernieuwd wordt zonder dat gelet is op aansluiting met het stads gezicht, voor een groot deel werk van de „Schoonheidscommissie voor de oude stad." Het geval van „de Speldenfabriek" te Maastricht lijkt ons in aanmerking te komen om eerst te streven naar herstelling en behoud wegens de specifieke Limburgsche vormen. Indien dit onmogelijk blijkt dan make men een nieuw bouw werk in eenvoudige vormen, op 't zelfde verhoudingsstelsel der oude bouwwerken ter plaatse en lette vooral op den hoofdvorm, de goot aan den weg, de dakhelling.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 2