'28 HEEMSCHUT 1797) hief onder meer ook dit klooster op, dat na het vertrek der zusters met de kerk tot kazerne werd ingericht en als zoodanig tot in het begin dezer eeuw in gebruik bleef. Na de voltooiing der nieuwe Tapijnkazerne werden in de naoorlogsche dagen, onder den druk van den woningnood de oude gebouwen voor particulier gebruik in dienst ge steld zij zijn thans, nu geheele nieuwe voorsteden aan de oude vestingstad werden toegevoegd, sedert enkele jaren weder ontruimd. Kerk en klooster zijn in 1924 door de Gemeente van het Rijk gekocht en er bestonden plannen de oude gebouwen te restaureeren om er het Museum van Oudheden in onder te brengen dat naar veler meening zeer onvoldoende gehuisvest is. Zoodoende zou dit mooie, zeer uitgebreide, thans echter ergerlijk verwaarloosde complex een nuttige bestemming gekregen hebben en verder tegen aanslagen van houweel Klooster en Sepulchrijnenkerk les Bons Enfants breekijzer beveiligd geweest zijn. Wij (Bonnefanten) Ontl. aan: Monuments de Maestricht vreezen echter met groote vreeze. De Lithochrome van Alex ScHAEPKENS, Maastricht zeer smaakvol van baksteen opgetrokken kerk heeft in den voorgevel, die juist georiënteerd op het Oosten ligt, een voetstuk met plint en vier tot in het hoofdgestel doorloopende pilasters van Naamschen steen. Deur- en vensteromlijstingen zijn uitgevoerd in hetzelfde materiaal. Het geheel wordt gedekt door een driehoekig fronton met relief; de deuromlijsting wordt bekroond door een gebogen fronton dat behalve het opschrift: „Erit Sepulcro Domini Gloria" nog het jaartal 1709 draagt. De oude kerkramen in den zijgevel zijn gedicht en door een andere vensterverdeeling vervangen, de sporen hiervan zijn nog duidelijk zichtbaar. Het klooster, in de tweede helft der 17e eeuw gebouwd, bestaat uit vier om een pandhof gelegen aansluitende vleugels en heeft behalve den beganegrond, één verdieping. Aan de vier zijden van dezen hof bevindt zich een met vensters gesloten kruisgang. De oude kruisvensters zijn gewijzigd; de muren zijn verankerd door patriarchaal kruisvormige ankers. Zooals reeds gemeld beschikt de Gemeente hier over een zeer ruim gebouw, dat mede door zijn aanleg rondom een grooten binnenhof, gelegenheid SEBASTIAAN TAPIJN genie-officier, die zich onderscheidde bij de verdediging van Maastricht tegerv PARMA in 1579.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 6