NATIONALE KLEEDERDRACHTE-N -32 HEEMSCHUT geheel au sérieux nemen, meer als iets grappigs met lokaal-eigens beschouwen, goed om, als in Marken, in Goes of Volendam vreemdelingen te trekken die dan meteen hun lust tot kieken kunnen botvieren. Er zijn er maar weinigen die, doel en geschiedenis dier kleederdrachten kennende, begrijpen dat de bevolking en het costuum als het ware samen zijn geweven en dat met het loslaten dier eeuwenoude kleeding het individu, meer nog de lokale gemeenschap, van karakter zal gaan veranderen en het gevoel voor samenhoorigheid zal verslappen. In Oostenrijk is dat wel heel anders; wel begrijpelijk want daar kent men boven en naast de lokale kleederdrachten nog de Landsdrachten, waarin dus vanzelf ieder Oostenrijker belang stelt. Intusschen schijnt ook daar niet alles meer te zijn als 'voorheen: Gebrek aan kennis in de kringen van hen die toch wel in oude drachten belangstellen, toenemende misbruiken in verband met het vreemdelingen verkeer, afwijkingen waartoe de mode van den dag aanleiding geeft, hebben het „Oesterreichischer Verband für Heimatpflege" doen besluiten in December 1936 een conferentie van een 35-tal deskundigen bijeen te roepen, teneinde, gelijk de Voorzitter dier bijeenkomst, tevens Voorzitter van het Verband, het bij de opening uitdrukte, tot eene „Klarung der Fragen des Tcachtenwesens" te geraken. Hoofd referenten waren twee Universiteitsprofessoren voor Volkskunde. De besprekingen zijn gehouden aan de hand van een achttal vragen, welker beantwoording als richtlijnen voor verder handelen zouden zijn te beschouwen. Wie onzer lezers daarvan meer wil weten zij verwezen naar Heft 33 van „Schriften für die Volksbildner, herausgegeben von der Zentralstelle für Volksbildung im Bundes Ministerium für Unterricht"dat op de leestafel van Heemschut's Secretariaat ter inzage ligt. Zou onze verdienstelijke folklorist VAN DER VEN, leider van den Meihof, wellicht bereid zijn het vraagstuk der Nederlandsche Volksdrachten in den kring van zijn belangstelling te trekken? v. S. De Heemschutgedachte heeft in Nederland nog maar betrekkelijk weinig bij de nationale kleeder drachten verwijld; des te vreemder omdat in ons land, meer dan waar ook, het Heem schutwerk zoozeer is gespecialiseerd in Ver- eenigingen, welke toch eigenlijk wel alles wat daartoe behoort zou dienen te omvademen. Hoe dat komt? Mogelijk omdat velen die oude kleederdrachten niet Kleeding van Staphorst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 10