20 HEEMSCHUT zijn echter waakzaam en hopen te kunnen beletten dat dit bebouwingsplan van „Domeinen" wordt doorgezet. Doesburg. Na nieuwe besprekingen tusschen .„het Rijk" (Ministerieel bezoek) en „de Gemeente" zijn de wallen van de hooge en lage linie ter bewandeling voor het publiek opengesteld. Een betere stemming dan die welke de Secretarissen van den Bond Heemschut en van „Menno van Coehoorn7 daar eenige jaren geleden aantroffen, schijnt aan het groeien te zijn. Willemstad. Gebrek aan medewerking van de zijde van het Gemeentebestuur deed tenslotte voor „Menno van Coehoorn" de noodzaak naar voren komen om zelf een aanvraag tot Rijkswerkverschaffing, aan den Minister van Sociale Zaken te doen. Deze is ingewilligd en omvat: Aanleggen wandelpad en eenige bijbehoorende werken; Schoonmaken der vestinggrachtenRietsnijden langs de singels; Verplaatsen en opruimen van afheiningen; Snoeien°*van boomen en houtgewas; Maken van banken en trapjes van het beschikbaarkomend houtmateriaalSchoonmaken en afmaaien van den singelwegen onder talud brengen van de wallen. Hulst. De Rijkswaterstaat beloofde zijn medewerking, om bij den aanleg van den Rijksweg Westelijk om Hulst heen, de grachten en wallen te sparen. Onlangs is bericht ontvangen dat de wegaanleg niet doorgaat. Behalve Hulst bezit Zeeland nog vele andere belangrijke historische vestingwerken. Het Bestuur van „Menno van Coehoorn" bracht in 1936 bezoeken aan: Veere, waarvan de wallen (uit 17e eeuw en ^anschen tijd) behouden zullen blijven, doch een klein gedeelte helaas door de Gemeente als eigenaren is prijsgegeven, hetgeen niet kon worden belet; 't Fort Rammekens, zeer belangrijk 16e en vroeg 19e eeuwsch monument, in goede handen bij Monumentenzorg't fort Frederik Hendrik bij Breskens, voor een groot deel geëgaliseerd, maar toch nog merkwaardig en Retranchement (het oude Cassandria, in 1604 aangelegd) waarvan kleine gedeelten geslecht zijn, maar hoop bestaat op partiëele restauratie. Te Sas van Gent is het laatst-overgebleven complex van wallen en kazematten uit 1696, ondanks, waarschuwing van Rijkswege en „Menno van Coehoorn" door de Gemeente grootendeels en onherstelbaar gesloopt.- Er bestaat nu nog alleen een deel van een bastion, waarop een molen en vermoe^iJyJs met onderaardsche vesting-gangen. Naarden. Het beruchte „doorbraakplan" trekt thans sterk de aandacht. Meer kunnen wij hierover thans niet zeggen. De gedenksteen van den herbouw der vesting in 1676 e.v. jaren zal, naar zich laat aanzien, weder op de oorspronkelijke plaats worden opgericht. Maastricht. Het fort St. Pieter uit 1700 werd in werkverschaffing beter toe gankelijk en als bezienswaardigheid aantrekkelijker gemaakt De z.g. hooge Bossche ronten.wachten echter nog steeds op een goedgunstige beslissing van „het Rijk" waarbij de gelegenheid zal worden ^gjes.chonken, ze te restaureeren. De stad zou dan tevens een prachtig volkspark rijder worden. De Schansen in Drenthe Swartendijkster- en Emmerschansen en werken bij de Katshaar) vinden uitstekende verzorgers in de Stichting "Oud-Drenthe", die ze na overleg met „Menno van Coehoorn" grootendeels aankocht. Voor de schansen in Twente, voornamelijk de Harrevelderschans.moge worden verwezen naar de artikelen van den Secretaris van „Menno van Coehoorn" in Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 6