AUTOBELTEN STICHTING MENNO VAN COEHOORN HEEMSCHUT 19 Ter vergadering van het Algemeen Bestuur, onlangs gehouden, gaf de Heer J. R. KONING de volgende inleiding omtrent de autoslooperijen die zoozeer het land schap ontsieren, vooral bij de uitgangen der steden. Een oorlogscorrespondent van een Amerikaansch blad heeft een boekje geschreven over zijn tochten gedurende den oorlog door de woestijn, 's Morgens werd zijn Ford-paard voorzien van olie, benzine en water, een aanmoedigend klopje op den radiator en dan beleefden baas en voertuig samen die avonturen, die goede kameraden slechts samen kunnen beleven. De auto was voor dezen man zijn paard geworden en hij sprak er mee op de lange tochten, zooals wij met onzen rossinant spreken. Iedere auto heeft zijn karakter. Wij waardeeren de kwaliteiten van de moderne wagens, doch met weemoed'Benken we aan ons eerste Fordje dat ons langs de mooiste dreven liet snellen. En waar komen deze oude makkers terecht? Op het auto-kerkhof? Deze naam is verkeerd, de hof om de kerk is de begraaf plaats voor den mensch. We moeten dus den heer VINCENT CLEERDIN volgen, die spreekt van auto-belt. Wanneer we uit de groote stad naar buiten willen, .dan worden we bij de stads grens verwelkomd met borden in schrille kleuren, die U aangeven Uw leven te verzekeren, wat gij iederen dag moet drinken, waarmee gij Uw schoenen moet zwart maken. En dan de benzine-tanks. 'Ze stralen U zoo tegen, dat het U geel voor de oogen wordt voor gij van het groen genoten hebt. Spaar mooi Nederland, schut Uw heem. Dan komen we aan een nieuwe ontsieringde auto-belt. Als een lugubere massa oud ijzer doemt dit nieuwe gevaar overal op. Daar liggen onze oude vrienden, gesloopte vehikels, als een ontsiering van het landschap. Bij dezen aanblik behoef ik niet lang stil te staan, we geven meer gas, we zijn verheugd voorbijte zijn. Maar wat te doen tegen deze roestvlekken langs hoofd-en zijwegen van mooi Nederland? Wij moeten vragen om de medewerking van Provinciale- en gemeentebesturen. De bestemmingsplannen moeten rekening houden met ver scholen plaatsen voor oude auto's. In het Provinciale streekplan en bij uitbreidings plannen van Gemeenten moeten de vooj^cl^r^ften zóó vastgesteld worden, .dat we verlost worden van dezen nieuwen aanval op de schoonheid van Nederland. Ter vergadering van het Algemeen Bestüur, dezer dagen gehouden, was de Secretaris der Stichting „Menno van Coehoorn"de Heer W. H. SCHUKKING. zoo vriendelijk de volgende mededeelingenifte doen over de belangrijkste verrich tingen dier Stichting over het jaar 1936. Ter Neuzen. De voormalige Kustbatterij, een hoornwerk in Nieuw-Nederlandsche stijl en het eenigste overblijfsel der ruim 100 jaar geleden aangelegde vestingwerken, wordt bedreigd met slechting en vervórming tot woonwijk. Heemschut en „Menno van Coehoorn" naast vele andere organisaties en particulieren, ook gemeentenaren,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 5