HEEMSCHUT ,r MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT BESTUURSMEDEDEELINGEN BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN De Vereeniging Hendrick de Keysec zal Zaterdag 13 Maart des namiddags een rondwandeling maken ter bezichtiging van de meeste huizen die zij te Amsterdam bezit; kaarten verkrijgbaar aan het Secretariaat, Heerengracht 508. De roodverver komt in de belangstelling. Verschillende aanvragen kwamen in, waarbij een stadsvereeniging die de dorpsgemeentebesturen rondom doordringen wil van den strijd tegen de schoonheidbedervende roode verf, signaalrood geheeten. Het landgoed Mariëndaal te Oosterbeek, dat vele pennen in beweging bracht, is nu vrijwel gered. Een woord van hulde past aan de stichting Het Geldersch Landschap die hier het belangrijkste werk deed. Het vraagstuk der rivierbruggen heeft reeds lang de aandacht. In 't oudste notulenboek van Heemschut, het verslag der eerste Bestuursvergadering, was reeds aan de orde de brug over de Waal bij Nijmegen. Sindsdien is het vraagstuk van de schoonheid der bruggen nooit van de baan geweest. De nieuw tot stand gekomen groote rivierbruggen zijn uit den aard der zaak hier beter, daar minder goed aesthetisch geslaagd! Het Bestuur heeft zich dezer dagen gewend tot den Minister van Waterstaat met het verzoek te willen doen onderzoeken in hoeverre een hangbrug bij een groote overspanning mogelijk zal zijn. Er zijn wel tal van groote bruggen gereed, doch er moeten nog een aantal gemaakt worden. Voor de ont werpen der rivierbruggen wordt door het Ministerie van Waterstaat steeds het oordeel ingewonnen van den Bouwraad. Het kasteel te Bom, niet ver van Sittard, brandde eenige jaren geleden af. De kale muren bleven over. Nu er weder berichten komen over afbraak, heeft het Bestuur inlichtingen ingewonnen. Zie hiervoor het opstel in dit nummer met het onderschrift. De oude korenmolen de Brakke bij Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen is reeds meer aan de orde geweest. Nu dreigt gevaar omdat de Gemeente de jaarlijksche bijdrage moet verlagen. De indruk is dat met een klein bedrag per jaar iets te bereiken zal zijn zoodat de Brakke wel zal blijven draaien. It Fryske Gea, de jeugdige organisatie ontplooit een merkwaardig groote kracht. Nu weer gaat de inschrijving rond om bijdragen en medewerking voor een gebied in de oude Venen, niet ver van het reeds verworven Prinsenhof, een water- en moerasland, bijzonder ten deele als watersportoord, ten deele als natuurreservaat. In enkele jaren tijd verwierf deze vereeniging in Friesland reeds 600 Hectare! In verschillende Gemeenten wijst Heemschut een lid aan in de plaatselijke schoon heids- of monumenten-commissie. Op regelmatige tijden komen deze benoemingen weer aan de orde; deze keer te Baarn in de schoonheidscommissie. (Vervolg zie blz. 11)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 3