DE ROODVERVER HEEMSCHUT 5 De ontsiering van stad en land door het nieuwe modeartikel, de carmijnroode verf, door den handel signaalrood genoemd, begint allerwege de aandacht te trekken. De Burgemeester eener groote poldergemeente in 't Utrechtsche vroeg inlichtingen hoe 't schilderen in zijn gebied wèl hoorde te geschieden. Gevolg daarvan was dat de Burgemeester aan alle schilders in zijn Gemeente een bericht zond dat blijkt goed te werken. De roodververij is daar uit. Het merkwaardige bericht luidt: Ons Hollandsch polderland is wondermooi! Niet alleen, wanneer wij letten op de schier onbegrensdheid van ons gezichtsveld, maar ook, wanneer een bepaald gedeelte wat nader wordt bezien. Een sappige weide, een sloot, wat knotwilgen, een aantal koeien en een paar schapen, waar ter wereld wordt een geheel, dat zoo wil harmonieeren, gevonden En waar wordt een zoo volmaakte kleurenpracht ten toon gespreid? Het doet den natuurliefhebber stil staan en vervullen met eerbied en ontzag voor den Almachtige, die dit alles in het aanzijn riep. En onze dorpen en buurten met hun vaarten, bruggen en veelal massale hofsteden, zijn zij geen lust voor de oogen? In de enkele maanden van mijn verblijf heb ik denwaard van onderscheidene zijden bezien. Daarbij is het mij opgevallen, dat hier en daar het landschap wordt ontsierd door de verfkleuren, die voor sommige huizen werden gekozen. Door mij werd een enkele maal rood aangetroffen. Rood, de kleur van het bloed, die doet denken aan oorlog, aan revolutieRood verfwerk in ons polderlandGij zult het met mi) eens zijn, dat die kleur hier ten eenen male niet past. Die kleur vloekt met de rust van de omgeving. Een spaarzame toepassing van echt zuiver rood, genaamd vermillioen of zinnober, kan wel eens mooi zijn, doch te felle carmijn roode kleur op groote oppervlakken is foeileelijk. Zelfs ziet men het felle rood reeds toegepast aan wagens, alsof zij dienst moeten doen voor_den beul, want oudtijds werd de wagen, waarmede ter dood veroordeelden naar het schavot werden gebracht, bloedrood geverfd. Niets is mij te veel om de rust in onze dorpen te doen voortduren. Maar dan moet die rust ook uit alles spreken. Laat ons daarom den strijd aanbinden gezamenlijk tegen het vreeselijk roodverven. Uwe gewaardeerde medewerking heb ik daarvoor noodig. Ik ben ervan overtuigd, dat gij mijn pogen wilt steunen, omdat ook gij gevoel hebt voor kleuren, oog voor het mooie in de natuur. Mag ik U verzoeken voortaan het rood voor contrabande te verklaren? Het aantrekkelijke van onze streek zal er door bevorderd worden. En mijn waardeering hebt gij bij voorbaat. Dwingt een cliënt U rood te schilderen, doet het mij weten en ik zal pogen het onheil te keeren. Zonder rood is zooveel te bereiken. Ziehier onderscheidene keuzen: Gootlijsten wit, of wit met een weinig gele oker; roomkleur. Vensters: de kozijnen in lichte kleur, hetzij wit of roomkleur of geelwitde ramen geheel frisch groen of groen met witte stopverfkantjes of wel geheel wit. Buitendeurende kozijnen als de raamkozijnen, de deuren groen, liefst Spaansch groen, dat door den tijd donkerder wordt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 7